Rzymski obóz legionowy i miasto wczesnochrześcijańskie Novae położone jest nad Dunajem, na terenie dzisiejszej północnej Bułgarii, dawniej rzymskiej prowincji Mezja.
Przez 60 lat obiekt był badany przez Międzynarodową Interdyscyplinarną Ekspedycję Archeologiczną. Na przestrzeni lat tworzyli ją specjaliści z różnych dyscyplin i specjalności naukowych: archeolodzy, historycy, historycy sztuki, epigraficy, numizmatycy, geolodzy-petrografowie, archeozoolodzy, konserwatorzy, botanicy, chemicy i fizycy. Działalność ekspedycji miała nie tylko charakter interdyscyplinarny, ale z założenia oparta była na ścisłej polsko-bułgarskiej współpracy naukowo-badawczej.
Ekspedycja jednoczyła naukowców z Bułgarii, Polski, Ukrainy, Niemiec, Anglii, Austrii, Włoch, Grecji, Turcji, Serbii, Rosji i Egiptu.
60 lat w Novae to minimum trzy pokolenia, nie tylko naukowców, ale również studentów, pracowników zaplecza technicznego, robotników fizycznych.
W świecie naukowym Novae jest uznawane za najlepiej i najbardziej wszechstronnie przebadany obóz legionowy oraz miasto wczesnobizantyjskie w limesie naddunajskim północnej granicy Cesarstwa Rzymskiego.
Zdjęcia w ekspozycji pochodzą z archiwów uczestników Ekspedycji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Warszawskiego oraz z archiwów prof. Andrzeja B. Biernackiego i prof. Tadeusza Sarnowskiego.