Oferta dla szkół
Oferta dla szkół
OFERTA WARSZTATÓW I LEKCJI DLA DWÓCH LOKALIZACJI:
GMACH GŁÓWNY MUZEUM (ul. Poselska 3) oraz ODDZIAŁ NOWA HUTA – BRANICE (ul. Sasanek 2A)
Po wyborze zajęć, prosimy o upewnienie się w której lokalizacji odbywają się zarezerwowane dla Państwa zajęcia.
Gmach Główny
WARSZTATY MUZEALNE
Rezerwacje prosimy kierować na adres rezerwacjegrupy@ma.krakow.pl lub ☎️ tel. (12) 422 71 00, wew. 3 (w godzinach 9-15)
Bloki zajęć od stycznia 2024 roku:
Blok dla dzieci od 6 lat i kl. I-III SP
Naskalne rysunki i figurki wykonywane z różnych materiałów, odnajdywane na stanowiskach związanych z epoką kamienia, to zarówno dowód na artystyczne skłonności naszych poprzedników, jak i cenne źródło informacji o przeszłości. Podczas zajęć uczestnicy zobaczą przykłady sztuki jaskiniowej przedstawiające m.in. prehistoryczną faunę. W ramach części warsztatowej, dzieci, naśladując dawnych artystów, stworzą własny rysunek „naskalny”.
Dawni mieszkańcy ziem polskich żyli w warunkach, w których prawdopodobnie ciężko byłoby nam się odnaleźć. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się jak wyglądała codzienność ludności żyjącej w prehistorii i w średniowieczu, w jaki sposób zdobywano pożywienie oraz jak zmieniała się dawna „moda”. W części warsztatowej, dzieci podzielone na małe grupy, wykonają zadania, które pozwolą utrwalić uzyskaną wiedzę.
Czy zastanawialiście się, kto oprócz mamutów włochatych przemierzał „mamuci step” i na jakie gatunki polowali prehistoryczni myśliwi? Które gatunki zwierząt przetrwały do naszych czasów? Celem zajęć jest przybliżenie fascynującej fauny zamieszkującej tereny Małopolski w odległej przeszłości. Opowiemy zarówno o wielkich ssakach, takich jak mamuty czy nosorożce włochate, jak i o gatunkach hodowanych przez pierwszych rolników.
Uczestnicy będą mogli zapoznać się z najpiękniejszymi legendami miasta dawnych królów i przenieść się wraz z nami w czasie do początków państwa polskiego. Zajęcia te są pięknym wstępem do zgłębiania rodzimych dziejów. Mają na celu promowanie lokalnej kultury i historii oraz poszerzenie wiadomości o miejscu w którym się żyje i dorasta. Najmłodsi dowiedzą się m.in. dlaczego wzniesiono kopiec Kraka, kim byli królowie i królowe dawnego miasta, skąd się wziął smok na Wawelu i wiele innych…
Zapraszamy na przygodę z archeologią!
Podczas zajęć opowiemy jak wygląda nasza praca, a przy okazji wyjaśnimy, dlaczego nie mamy z dinozaurami nic wspólnego. W części praktycznej uczestnicy zamienią się w archeologów, dokumentując odkryte przez siebie w skrzyniach skarbów „zabytki”. Znalezione przedmioty oraz zadania wykonane na zajęciach dzieci zabierają ze sobą do domu.
Blok dla klas IV-VIII SP i I-IV LO
Czy jesteście gotowi na podróż przez tysiąclecia?
Zapraszamy na fascynujące warsztaty, podczas których odkryjecie sekrety historii naszego regionu! Dowiecie się, jak polowali neandertalczycy, jak długie były długie domy sprzed 7 tysięcy lat oraz jakie wyzwania stawiała przed kowalami praca w początkach naszej ery. Zastanowimy się również, czy Celtowie rzeczywiście zamieszkiwali okolice Krakowa. Podczas zajęć zachęcamy do aktywnego uczestnictwa – przynieście ze sobą pytania i pomysły! Na zakończenie, odwiedzimy wystawę, gdzie odkryjecie tajemnicę zwierzęcia, które pozostawiło ślad swojej łapy na wilgotnej cegle.
Zajęcia w formule gry drużynowej na wystawie
Przed wynalezieniem czcionki przez Gutenberga, powstanie kolejnych książek wiązało się z ogromem pracy i było niezwykle czasochłonne.
Podczas zajęć wyjaśnimy co to jest skryptorium? Kto przepisywał księgi w średniowieczu? Kim był skryba? Pokażemy również jak wyglądały książki w średniowieczu i ile czasu było potrzebne, żeby je stworzyć. Spotkanie opatrzone jest szerokim komentarzem historycznym dotyczącym pracy dawnych mnichów, którzy wytrwale przepisując manuskrypty ocalili ogrom pradawnej wiedzy. Dodatkowo uczestnicy będą mogli się zapoznać z podstawami łaciny i poznać zasady jej czytania.
Podczas fascynujących warsztatów słuchacze zamienią się w prawdziwych skrybów i za pomocą specjalnych narzędzi spróbują zmierzyć się ze średniowieczną kaligrafią i iluminacją w stylu omawianej epoki. Efekt końcowy zostanie opieczętowany wyjątkową pieczęcią lakową. Pamiętając, że littera scripta manet, czyli słowo zapisane pozostaje.
Zajęcia składają się z trzech części: prezentacja multimedialna, wyjście na wystawę stałą oraz warsztaty
Zapraszamy!
To niezwykła podróż w świat fascynujących wierzeń i tradycji Słowian. Podczas spotkania uczestnicy poznają bóstwa, stworzenia mitologiczne i obrzędy, które są częścią dziedzictwa kulturowego, pozostawionego przez naszych słowiańskich przodków.
W starożytnych czasach kiedy jeszcze nie było książek, Internetu, telewizji i telefonów, a nawet kina ludzie posługiwali się magią słowa. Spotykali się wieczorami i opowiadali sobie różne historie, a opowiadali tak pięknie, że samymi tylko słowami potrafili oczarować słuchaczy, wywołać beztroski śmiech, przyjemny dreszczyk strachu i głębokie wzruszenie.
Opowieści starożytnych o bóstwach i istotach nadprzyrodzonych nazywamy – mitami, a ich zbiór to mitologia. Mit znaczy mniej więcej tyle co opowieść. Ale nie jest to jakaś zwyczajna opowieść. Mit mówi o sprawach naprawdę ważnych i tajemniczych: o bogach, o początku świata, o pojawieniu się pierwszego człowieka. Stara się wyjaśnić rzeczy, które zawsze fascynowały ludzi: co stanie się z nami po śmierci? Gdzie mieszka bóg? Kiedy powstał świat?
Z początku były one przechowywane tylko w pamięci, lecz później trafiły na karty dziejów w słowie pisanym. Dzięki temu możemy je nadal poznawać. Podczas zajęć zaprezentowane zostaną najważniejsze wierzenia:
- Egipcjan
- Greków
- Rzymian
Od zarania dziejów, ludzie w rozmaity sposób troszczyli się o swoich zmarłych. Grzebali ciała w grobowcach, przybierających różne formy np. kurhanów czy piramid. Pochówki i wyposażenie grobów często są dla badaczy prawdziwą kopalnią informacji o życiu i codzienności ludzi zmarłych przed wiekami. Podczas prezentacji będziemy zgłębiać wiedzę na temat tajników pochówków od czasów pradziejowych po czasy średniowieczne. Dowiemy się również jak robiono mumie nie tylko w Egipcie! Po prezentacji i zwiedzaniu ekspozycji na uczestników zajęć czeka również część warsztatowa.
Chcecie wiedzieć jak naprawdę wygląda praca archeologa? Świetnie się składa – z przyjemnością opowiemy Wam o tajnikach naszej profesji.
Uczestnicy będą mogli zapoznać się z najpiękniejszymi legendami miasta dawnych królów i przenieść się w czasie do początków państwa polskiego. Zajęcia te są wstępem do zgłębiania rodzimych dziejów. Mają na celu promowanie lokalnej kultury i historii oraz poszerzenie wiadomości o miejscu, w którym się żyje i dorasta.
Najmłodsi dowiedzą się m.in., dlaczego wzniesiono kopiec Kraka, kim był św. Wojciech, kogo Wierzynek zaprosił na swoją słynną ucztę, skąd się wziął smok na Wawelu i wiele, wiele innych rzeczy…
Omówimy również małą, niepozorną świątynie stojącą od dawien dawna na Rynku Głównym w Krakowie. Wiecie, o jakiej budowli mowa? To kościół św. Wojciecha. Jest to jeden z najstarszych budynków sakralnych w Krakowie. Wzniesiono go około 1000 roku, a więc krótko po męczeńskiej śmierci i kanonizacji św. Wojciecha. Więcej tajemnic zdradzimy na zajęciach…
We wrześniu i październiku elementem tych zajęć jest wizyta z przewodnikiem na nowej wystawie w podziemiach kościoła Św. Wojciecha na Rynku Głównym.
Poziom zajęć możemy dostosować zarówno dla dzieci od 6 lat z klas I-III oraz dla klas IV-VIII szkoły podstawowej, jak również dla młodzieży licealnej klas I-IV. Czas trwania zajęć ok. 90 min.
Blok dla licealistów, studentów, seniorów
Zapraszamy do udziału w zajęciach pt. „Słynne procesy w budynku dzisiejszego Muzeum Archeologicznego w Krakowie”. W trakcie warsztatów można będzie poznać fascynującą historię niezwykłych wydarzeń, które miały miejsce w murach dawnego sądu (obecnego dziś Muzeum Archeologicznego)
Co istotne w naszej placówce nie tylko przechowujemy artefakty z przeszłości, ale również odkrywamy tajemnice związane z ludzkimi losami i dramatycznymi wydarzeniami. Na zajęciach będziemy zatem zgłębiać historię różnorodnych procesów dotyczących zarówno przestępstw o charakterze pospolitym i kryminalnym jak i politycznym.
W murach naszego budynku odbywały się rozprawy, których bohaterami byli Ludwik Waryński, Ignacy Daszyński, Józef Wysocki, Władysław Anczyc czy Marcin Maciej Borelowski „Lelewel”. Teren ów był areną, gdzie ścierały się idee oraz toczyły się walki o wolność i sprawiedliwość. Gdy mowa o najsłynniejszych sprawach karnych nie sposób pominąć słynnego procesu Rity Gorgonowej czy Amona Goetha (kata z Płaszowa).
Wszystkich pasjonatów historii oraz osoby, które pragną zgłębiać tajemnice minionych czasów, zapraszany do udziału w naszych zajęciach. Odkryjcie razem z nami interesującą, pod każdym względem, historię ludzkich losów i wydarzeń, jakie miały niegdyś miejsce w samym sercu Krakowa.
Serdecznie zapraszamy na zajęcia poświęcone postaci św. Wojciecha, jednej z najważniejszych postaci w historii chrześcijaństwa w Europie Środkowej. W trakcie wykładu uczestnicy będą mieli okazję zgłębić tło polityczne i społeczne misji św. Wojciecha, zrozumieć motywacje oraz wyzwania, z jakimi musiał się mierzyć w swojej działalności misyjnej.
Zrekonstruujemy szlaki jego licznych podróży, od Pragi, przez Rzym, aż po Gniezno i Prusy. Dzięki temu przybliżymy kontekst historyczny i geograficzny jego wędrówek, ukazując, jak szeroki zasięg miała jego działalność. Omówimy także najważniejsze ośrodki życia umysłowego Europy X wieku, które wpłynęły na kształtowanie się jego myśli i działalności misyjnej.
Podczas zajęć szczególną uwagę poświęcimy znaczeniu męczeńskiej śmierci św. Wojciecha, analizując, jak to wydarzenie wpłynęło na rozwój kultu jego osoby w różnych częściach Europy. W tym kontekście zaprezentujemy także wyjątkową Legendę pomezańską, która jest jednym z najważniejszych źródeł dotyczących jego życia i męczeństwa.
Na zakończenie zajęć przyjrzymy się, jak wyglądał kult św. Wojciecha w europejskiej historiografii wieków średnich, omawiając jego znaczenie i ewolucję na przestrzeni wieków. Dzięki temu uczestnicy będą mogli lepiej zrozumieć, jak św. Wojciech stał się jedną z kluczowych postaci w dziejach chrześcijaństwa i jakie jest jego dziedzictwo w dzisiejszych czasach.
Zapraszamy do uczestnictwa w tych fascynujących zajęciach, które nie tylko poszerzą wiedzę historyczną, ale także pozwolą na głębsze zrozumienie roli św. Wojciecha w kształtowaniu się tożsamości chrześcijańskiej Europy.
W październiku elementem tych zajęć jest wizyta z przewodnikiem na nowej wystawie w podziemiach kościoła Św. Wojciecha na Rynku Głównym.
Zajęcia dla osób z niepełnosprawnościami
– skrócona ścieżka zwiedzania
– małe grupy – max. 15 osób
Czas spotkania i koszt ustalany indywidualnie
Lekcje to oprowadzanie po wystawie „PRADZIEJE I ŚREDNIOWIECZE MAŁOPOLSKI”
Rezerwacje prosimy kierować na adres rezerwacjegrupy@ma.krakow.pl lub tel. (12) 422 71 00, wew. 3 (w godzinach 9-15)
Czas trwania ok. 70 min.
Zajęcia są dostosowywane do wieku uczestników.
W szczególnych przypadkach jest możliwość zwrócenia się z prośbą o uczestnictwo w zajęciach na podstawie biletu promocyjnego mak@ma.krakow.pl
Oddział w Nowej Hucie – Branicach
WARSZTATY i ZAJĘCIA
Zapraszamy do rezerwacji pod numerem telefonu (12) 640 80 60
Zajęcia są adresowane do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Warsztaty mają formę zabawy, podczas której uczniowie przyswajają wiedzę z zakresu historii oraz archeologii. Zajęcia odbywają się według scenariusza:
wizyta w zamku księcia – zwiedzanie renesansowej rezydencji obronnej oraz ekspozycji
wykop archeologiczny – uczestnictwo w zaimprowizowanych badaniach wykopaliskowych
zajęcia ceramiczne – uczestnictwo w warsztatach, podczas których uczestnicy lepią małe formy z gliny tj.: paciorki, zawieszki, figurki
Zajęcia w Akademii będą prowadzone w okresie wczesnowiosennym, późnojesiennym i zimowym. Przeznaczone są dla dzieci w wieku 9-12 lat i mają na celu przybliżenie pracy skryby-zakonnika przepisującego ręcznie księgi. Uczestnicy po krótkim wprowadzeniu otrzymają gęsie pióra i na podstawie przygotowanych wzorów będą kreślić i zdobić średniowieczne litery, słowa i zdania.
Głównym zadaniem zajęć, dla dzieci w wieku 9-12 lat, będzie przybliżenie uczestnikom rzymskiej sztuki dekorowania podłóg oraz ścian małymi, kolorowymi kamieniami, szkłem bądź fragmentami ceramik. W trakcie trwania warsztatów uczestnicy dowiedzą się czym są mozaiki, do czego służyły i jak wyglądały. Dzieci będą pracować na zainscenizowanych wykopaliskach oraz projektować i układać mozaiki według własnego pomysłu.
Cele główne zajęć:
- zapoznanie się z pojęciami związanymi z antycznymi technikami zdobniczymi;
- rozwijanie procesów skojarzeniowych i kształtowanie umiejętności manualnych;
- rozwijanie wyobraźni artystycznej.
Ceny obowiązujące od 01 stycznia 2024 roku :
Indywidualny bilet warsztatowy na zajęcia w czasie zimowych ferii oraz wakacji: