Dostępność
Informacje dla osób z niepełnosprawnościami
W Muzeum Archeologicznym w Krakowie staramy się, by każdy Gość czuł się dobrze w naszych progach. Dlatego też podejmujemy różnego typu działania mające na celu umożliwienie wszystkim zainteresowanym, również osobom z niepełnosprawnościami, skorzystanie z naszej oferty, którą systematycznie będziemy rozwijać.
Pracownicy muzeum biorą udział w szkoleniach dotyczących m.in. potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Muzeum uczestniczy w międzynarodowym projekcie COME-IN! mającym na celu zwiększenie dostępności do muzeów w Europie Centralnej poprzez stworzenie wytycznych, realizacje dostępnych ekspozycji jak również szkolenia pracowników.
Koordynator dostępności
Agnieszka Żero
Tel.: (12) 422 71 00, w, 143
tel. kom. 515 589 832
e-mail: a.zero@ma.krakow.pl
Małgorzata Wawer
Tel.: (12) 422 71 00, w. 134
tel. kom. 515 589 832
e-mail: mwawer@ma.krakow.pl
Dojazd
Muzeum położone jest w ścisłym centrum miasta, przy ul. Poselskiej 3, w pobliżu Filharmonii Krakowskiej. Wejście dla zwiedzających znajduje się od ul. Poselskiej. Najbliższy przystanek tramwajowy to przystanek „Filharmonia” (linie tramwajowe 1,2,6,8,13,20,24). Stamtąd kierujemy się na Planty w stronę Wawelu, dochodzimy do ul. Poselskiej i skręcamy w nią (w lewo). Po przejściu kilkunastu kroków, po prawej ręce zobaczymy kamienny mur ze szklanymi gablotami – to ogrodzenie terenu muzeum. W murze jest furtka, przez którą wejdziemy na teren ogrodu muzealnego. Kasa znajduje się po prawej stronie furtki.
Z kasy do budynku muzeum prowadzą szerokie schody.
Na całej opisanej trasie brak ścieżek naprowadzających.
W pobliżu muzeum znajdują się płatne parkingi (na terenie klasztoru oo. Franciszkanów oraz przy hotelu Radisson). Brak parkingu dla turystów (muzeum leży na terenie strefy płatnego parkowania).
W przypadku, gdyby potrzebowali Państwo asystenta, który pomoże dotrzeć do muzeum z najbliższej okolicy, prosimy o kontakt z Działem Edukacji Archeologicznej i Wystaw min. na dzień przed planowaną wizytą pod numerem tel. (12) 422 71 00, w. 143 lub e-mailem: a.zero@ma.krakow.pl.
Budynek
Po wejściu do budynku wąskimi schodami w górę kierujemy się do szatni, która znajduje się na wysokim parterze, po prawej stronie schodów. Obok szatni znajdują się dwie toalety oraz sklepik muzealny. Z poziomu szatni można zejść schodami do sali wystaw czasowych.
Aktualnie oferta przeznaczona jest przede wszystkim dla grup (na wystawach brak kopii zabytków do dotykania, audiodeskrypcji czy opisów w języku migowym), pracujemy jednak nad tym, by osoby z niepełnosprawnościami miały możliwość samodzielnego skorzystania z muzeum.
Wystawy stałe znajdują się na pierwszym i drugim piętrze (dostęp schodami). Istnieje możliwość doświetlenia na życzenie jednej z sal na tej wystawie, na której panuje półmrok. Są to „Bogowie Starożytnego Egiptu” oraz „Pradzieje i Wczesne Średniowiecze Małopolski”.
Wystawa „Bogowie Starożytnego Egiptu” mieści się w trzech salach, w dwóch z nich panuje półmrok. Z pierwszej sali do drugiej prowadzą niewielkie schodki.
Wystawa „Pradzieje i Wczesne Średniowiecze Małopolski” mieści się w siedmiu salach ekspozycyjnych, z czego pięć znajduje się na drugim piętrze (dostęp schodami). Istnieje możliwość doświetlenia na życzenie jednej z sal na tej wystawie, na której panuje półmrok.
Ponadto na drugim piętrze znajdują się sale wystaw czasowych.
Istnieje możliwość wstępu na wystawy z psem-przewodnikiem.
Miejsca do odpoczynku znajdują się obok szatni, na pierwszym piętrze przy wejściu na wystawę „Bogowie starożytnego Egiptu” oraz na drugim piętrze obok schodów.
Toaleta dla osób z niepełnosprawnościami znajduje się na drugim piętrze.
