Zajrzyj do Huty to inicjatywa, która od kilkunastu lat jest stałym punktem w kalendarzu kulturalnych imprez nowohuckich. Organizatorem „Zajrzyj do Huty” jest Muzeum Nowej Huty, które zaprasza do współpracy liczne instytucje działające na terenie dzielnicy oraz jej mieszkańców chcących opowiedzieć o swojej Małej Ojczyźnie. Program imprezy obejmuje różnorodne wydarzenia i atrakcje dla odbiorców w każdym wieku – od dzieci po seniorów. Projekt Zajrzyj do Huty ma na celu nie tylko promowanie dziedzictwa i potencjału kulturalnego dzielnicy, ale też rozwijanie współpracy w sektorze lokalnych instytucji kultury i innych nowohuckich inicjatyw.
W dniach 18 i 19 września zapraszamy Państwa serdecznie do zespołu dworsko-parkowego w Branicach, Muzeum Archeologiczne w Krakowie Oddział Nowa Huta.
Sobota 18 września
11.00–17.00 – Zwiedzanie z przewodnikiem o każdej pełnej godzinie dworu klasycystycznego i wieżowego oraz wystaw: dotyczącej archeologii Nowej Huty – Garncarstwo prahistoryczne i legendarnego posągu – „Taki inny Światowid”. Tylko dla biorących udział w Zajrzyj do Huty możliwość obejrzenia wystawy fotograficznej W branickim majątku. Przez cały dzień „dyżurny archeolog” będzie udzielał odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące odległej przeszłości.
Wstęp wolny.
Niedziela 19 września
10.00–17.00 – Zwiedzanie z przewodnikiem o każdej pełnej godzinie dworu klasycystycznego i wieżowego oraz wystaw: dotyczącej archeologii Nowej Huty – Garncarstwo prahistoryczne i legendarnego posągu – „Taki inny Światowid”. Tylko dla biorących udział w Zajrzyj do Huty możliwość obejrzenia wystawy fotograficznej W branickim majątku. Przez cały dzień „dyżurny archeolog” będzie udzielał odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące odległej przeszłości.
Wstęp wolny.
W niedzielę dla zwiedzających przygotowany będzie poczęstunek.
Muzeum Archeologiczne w Krakowie Oddział Nowa Huta, ul. Sasanek 2a, 31-985 Kraków, tel. 12 640 80 60
Dojazd do Pleszowa: tramwaje, autobusy lub busy; z Pleszowa: autobus linii 131
Branice pojawiają się w źródłach pisanych w 1250 r. W XIII wieku obszar ten należał do rodu Gryfitów, z którego wywodzili się Braniccy. Wybudowany przez nich starszy dwór, tzw. lamus, wzniesiony został około roku 1603 w stylu późnorenesansowym i nawiązuje architekturą do średniowiecznych wież obronnych. Na przełomie XVIII i XIX w. kolejni właściciele Branic – Badeniowie – postawili nowy, parterowy dworek w stylu klasycystycznym, który pełnił funkcje mieszkalne, zaś stary dwór przeznaczony został na pomieszczenia gospodarcze. Dziś w dworku Badenich mieszczą się pracownie naukowe nowohuckiego oddziału Muzeum Archeologicznego w Krakowie, a w starym dworze prezentowane są wystawy archeologiczne dotyczące bogatej przeszłości terenów obecnej Nowej Huty. Na ekspozycjach obejrzeć będzie można zabytki z okresu pradziejów i średniowiecza z obszaru nad Dłubnią i Wisłą.
W dniach 18-19.09.2021 roku mieliśmy okazję gościć zwiedzających podczas akcji „Zajrzyj do Huty”. Tegoroczna impreza, organizowana przez Muzeum Nowej Huty – oddział Muzeum Krakowa, zgromadziła wielu pasjonatów niniejszej dzielnicy. Mogli oni, między innymi, obejrzeć nową wystawę czasową „Taki inny Światowid”, której autorem i kuratorem jest Anna Tyniec.
Wszystkim przybyłym do naszej placówki nowohucki Oddział Muzeum Archeologicznego serdecznie dziękuje za odwiedzenie tego miejsca. Dzięki Państwu nasza siedziba znowu ożyła i stała się centrum życia kulturalnego. Miejmy nadzieje, że w przyszłym roku odbędzie się następna edycja „Zajrzyj do Huty” i będzie cieszyła się nie mniejszą popularnością niż tegoroczna. Pozostaje więc oczekiwanie na kolejną odsłonę tej akcji.