Zapraszamy na wakacyjne warsztaty do gmachu głównego Muzeum Archeologicznego w Krakowie przy ul. Poselskiej 3.
Warsztaty odbywać się będą TYLKO W SIERPNIU w dniach od wtorku do piątku oraz w sierpniowe niedziele, o godzinie 12:00.
Rezerwacje na zajęcia prosimy kierować na adres rezerwacjegrupy@ma.krakow.pl
Wstęp bez rezerwacji możliwy w miarę wolnych miejsc.
Koszt: 18 zł/uczestnik
Czas trwania: ok. 90 min.
Tajemnice starożytnego Egiptu, g. 12:00
- wtorki – Wykopaliska pod piramidami (dzieci od 5 l. z opiekunami)
Chcesz poznać warsztat pracy archeologa badającego piaski Egiptu? Ciekawi cię co należy zrobić po odkryciu przedmiotów sprzed tysięcy lat? Chcesz zobaczyć oryginalne zabytki pamiętające czasy faraonów? Przyjdź do Muzeum we wtorek. - środy – Zagadka starożytnych symboli (dzieci od 7 l. z opiekunami)
Pismo klinowe to jedna z najstarszych form zapisu informacji, a starożytni Egipcjanie znali kilka rodzajów pisma. Środowe zajęcia poświęcone są tym tajemniczym znakom zapisanym tysiące lat temu w glinie i kamieniu, na papirusie i srebrnych płytkach, a nawet na skórzanych zwojach. - czwartki – Tajniki medycyny w starożytnym Egipcie (dzieci od 7 l. z opiekunami)
Jakie choroby znali i leczyli Imhotep – lekarz faraona Dżesera czy Peseshet – lekarka ze szkoły medycznej w mieście Sais? Jak mierzono ciśnienie i czym leczono choroby oczu, a także jaki wirus spowodował epidemię w VII w. p.n.e. Opowiemy o tym podczas zajęć muzealnych w każdy czwartek. - piątki – Hieroglify – egipski szyfr (dzieci od 7 l. z opiekunami)
Święte znaki starożytnych Egipcjan, odczytane na początku XIX w., pozwoliły poznać przeszłość kraju nad Nilem. Jaki był kierunek zapisu, czym są kartusze królewskie i w jakim celu na końcu zdania umieszczano hieroglif z przedstawieniem zwierzęcia? Tajemnice hieroglifów ujawniać będziemy na piątkowych zajęciach.
Letnie niedzielne warsztaty rodzinne, godz. 12:00
- 6 sierpnia – Wakacje Smoka wawelskiego – spotkanie we wczesnośredniowiecznym Krakowie
Warsztaty poświęcone życiu dzieci w średniowiecznym mieście. Opowiemy o ich codziennych pracach, stroju i zabawkach. - 13 sierpnia – Letnia szkoła młodych Spartan
Wyprawa do czasów antycznych Greków: w co się ubierali, co jedli, jak wychowywali dzieci i wiele innych. W trakcie warsztatów poznamy najważniejsze zabytki, które przetrwały po dziś dzień jako świadectwa greckiego dążenia do piękna i harmonii. - 20 sierpnia – Wakacyjne zajęcia w prehistorii
Podczas warsztatów dowiemy się czy w pradziejach wakacje były możliwe czy może każdy dzień poświęcano pracy? Opowiemy w jaki sposób uczono się nowych umiejętności i czy były szkoły rzemieślników? - 27 sierpnia – Wycieczka do Egiptu czyli co znajdujemy w egipskich grobowcach
Warsztaty poświęcone są sztuce mieszkańców starożytnego Egiptu, której przykłady zachowane są do dziś w egipskich grobowcach.
*Przypominamy, że w lipcu gmach główny Muzeum jest zamknięty z powodu remontu.