Święto Rodziny Krakowskiej 2024 „Zagraj w zielone z rodziną”
Plan wydarzenia w gmachu głównym 26.05.2024 (niedziela), w godzinach 10:00-15:30
Warsztaty w gmachu głównym Muzeum Archeologicznego w Krakowie, ul. Senacka 3
10:00 – 11:30
- Śmieciowe skarby czy co archeolog wie o odpadkach
Warsztaty składają się z części teoretycznej w formie prezentacji multimedialnej, aktywizujących ćwiczeń grupowych i dyskusji, oraz wyjścia na wystawę „Pradzieje i średniowiecze Małopolski”. W części praktycznej zachęcamy do zabaw plastycznych i manualnych.
Poprzez aktywne uczestnictwo w warsztatach plastycznych oraz rozmowy na temat segregacji śmieci, dzieci będą miały okazję zrozumieć, jak ludzie radzili sobie z odpadami w przeszłości, a także jakie znaczenie ma to w dzisiejszym świecie.
Czas trwania: 1,5 godziny
Warsztaty są dostosowane merytorycznie do dzieci z klas I – III szkoły podstawowej.
12:00-13:30
- Zielone oazy starożytnych miast czyli co archeolog wie o ogrodach
W części pierwszej w formie prezentacji multimedialnej zachęcamy do ćwiczeń grupowych i dyskusji, oraz odwiedzamy wystawę „Pradzieje i średniowiecze Małopolski”. W drugiej części proponujemy udział w zajęciach plastycznych i manualnych.
Poprzez połączenie elementów teoretycznych z praktycznymi warsztatami plastycznymi, zajęcia te mają na celu edukację dzieci na temat historycznych aspektów przestrzeni zielonych w miastach, a jednocześnie zachęcenie ich do refleksji nad współczesnymi kwestiami związanymi z ekologią miejską.
Czas trwania: 1,5 godziny
Warsztaty dla młodzieży z klas IV – VI szkoły podstawowej.
14:00-15:30
- Mokre dziedzictwo czyli co archeolog wie o płynącej wodzie
Część teoretyczna warsztatów składa się z prezentacji multimedialnej, aktywizujących ćwiczeń grupowych i dyskusji, oraz wyjścia na wystawę „Pradzieje i średniowiecze Małopolski”. Druga część zajęć to zajęcia plastyczne i manualne.
Poprzez praktyczne warsztaty plastyczne oraz dyskusje, uczestnicy będą mieli okazję lepiej zrozumieć, jak gospodarka wodna funkcjonowała w społeczeństwach pradziejowych i cywilizacjach starożytnych, oraz jakie są współczesne wyzwania związane z zarządzaniem zasobami wodnymi. Dodatkowo, warsztaty plastyczne pozwolą uczniom wyrazić swoje pomysły i kreatywność w projektowaniu zrównoważonych rozwiązań dla współczesnych problemów związanych z wodą.
Czas trwania: 1,5 godziny
Warsztaty dla młodzieży z klas VII – VIII szkoły podstawowej.
————–
We wszystkich zajęciach mogą brać udział zarówno dzieci młodsze jak starsza młodzież.
Na wszystkie warsztaty obowiązują zapisy, limit uczestników w zajęciach wynosi 15 dzieci, opiekunowie nie wliczają się do limitu. Cena wynosi 18 zł za dziecko.
Zapisy: rezerwacjegrupy@ma.krakow.pl lub tel. (12) 422 71 00, wew. 3 (w godzinach 9-15)
Plan wydarzenia w Oddziale Muzeum Nowa Huta – Branice 25.05.2024 (sobota), w godzinach: 14:00-18:00
ul. Sasanek 2A, Branice-Kraków
W trakcie tegorocznego święta w Oddziale Muzeum Archeologicznego w Krakowie będzie można poznać świat poprzez wytwory kultury człowieka z odległej przeszłości.
Najmłodszych uczestników zapraszamy na warsztaty archeologiczne.
Dla starszych dostępne będą ekspozycje – stała „Archeolodzy dla Nowej Huty” oraz czasowa „Ceramika pokucka ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku” – znajdujące się w zabytkowych wnętrzach renesansowej wieży obronnej zwanej lamusem.
Wstęp: 3 zł/osoba