ŚWIĘTO RĘKAWKI 2022
ŚWIĘTO RĘKAWKI 2022
Komentarze są niedostępne.
Fotorelacja
Termin: 19 kwietnia 2022
Czas: 11:30-18:00
Miejsce: Kopiec Krakusa
We wtorek po Wielkanocy (19-04-2022) zapraszamy na Wzgórze Lasoty, do muzealnego stoiska, które stanie u stóp Kopca Kraka z okazji dorocznego święta Rękawki. Będzie można posłuchać opowieści o kopcu. Obejrzeć niewielką wystawę o tym, jak prowadzono jego „nieudane” badania wykopaliskowe. Dowiedzieć się czy wolno rzucać żywnością. Rozwiązać quiz czy wziąć udział w konkursie. No i, wraz z nami przyglądać się efektom starań rekonstruktorów historycznych od rozpalenia ogni aż do wielkiej bitwy… (at)
Przybywajcie!
Kraków posiada nie tylko swoją legendę założycielską, lecz także grobowiec legendarnego założyciela miasta. W najwyższym punkcie masywu Krzemionek, na wzgórzu Rękawka, naprzeciw kościoła św. Benedykta (na wzgórzu Lasota), wznosi się kopiec uważany za mogiłę legendarnego założyciela Krakowa, księcia Kraka. Od wieków ważny punkt krajobrazu, wpleciony w legendy i tradycję kulturową.
W późnośredniowiecznych i XVII-wiecznych przekazach pisanych i ikonograficznych kopiec zwany jest „Rękawką”: „Tumulus dictus Rekawka”. U Słowian południowych nazwa ta oznacza „grób, grobowiec, trumnę”. Wydaje się, że na terenie Polski już w średniowieczu była niezrozumiała. Jej fonetyczna bliskość z polskim słowem „ręka” zrodziła tradycyjne wytłumaczenie, że oznacza grób usypany.
„Rękawka” przetrwała jako nazwa odpustu odbywającego się od wieków w rejonie kościoła św. Benedykta i Kopca Kraka. W czasach pogańskich, w dniu równonocy wiosennej, na kopcu odbywały się uroczystości poświęcone zmarłym i obrzędom oczyszczenia. Po przyjęciu chrześcijaństwa włączono je w nurt świąt kościelnych. Ułatwiał to fakt, że dniem patrona kościoła istniejącego od XI w. w pobliżu kopca, św. Benedykta, był właśnie 21. marca. Wydaje się, że świątynia pełniła rolę misyjną w stosunku do ośrodka pogańskiego kultu na Kopcu Kraka.
Kopiec Kraka to nadal jedna z dominant krajobrazu Krakowa i od wieków element jego krajobrazu kulturowego. W ostatnich dziesięcioleciach w pierwszy dzień po Wielkanocy przy kościele św. Benedykta odbywa się odpust towarzyszący świętu patrona, a Kopiec Kraka rozbrzmiewa odgłosami barwnych rekonstrukcji legend – palenia ogni, zrzucania jadła i pieniędzy… kto przyjdzie na czas wysłucha też przepowiedni dla Krakowa na kolejny rok. (at)
Wg A. Tyniec 2018
Więcej o wydarzenu na stronie Centrum Kultury Podgórza (ckpodgorza.pl)
Muzeum Archeologiczne w Krakowie jest partnerem wydarzenia
Nasze stoisko wspierają: