Czy byliście już w archeologicznym ogrodzie zabaw, który znajduje się „po sąsiedzku”, obok naszego Muzeum?
Miejsce to, nazwane kilka lat temu przez mieszkańców Krakowa „Plantusiem”, to niezwykły punkt na mapie placów zabaw dla dzieci w Krakowie. Będąc tutaj każdy ma szansę poczuć się jak w odległej przeszłości i poznać ciekawostki na temat odkryć archeologicznych.
Odwiedzając archeologiczny ogród zabaw możecie dowiedzieć się, jak w przeszłości mieszkali ludzie, co robili i z jakich przedmiotów korzystali na co dzień. Pomogą w tym pobudzające wyobraźnię dzieci m.in.: drewniany pagórek do wspinania się jako jaskinia, zjeżdżalnie jako szałasy, piaskownica do wykorzystania na wzór chaty, a huśtawki jako kamienice. Co ciekawe, na podstawie wybranych zabytków ze zbiorów naszego Muzeum zostały stworzone rysunki wraz z opisem, które znajdują się na murze ogrodu np. szpila z epoki brązu, pierwsze przedstawienie wozu z wazy z Bronocic, kościany grzebień czy plakietka w kształcie głowy byka. Dodatkowo, umieszczone zostały elementy dekoracyjne i zabawki wzorowane również na tych z odległej przeszłości. Także roślinność w ogrodzie została specjalnie zaaranżowana, np.: przy „jaskini” i „szałasach” znajdują się rośliny leśne, a przy „chacie” miejsce z trawami (jako łany zbóż i polnych kwiatów). Dominującym materiałem, z którego wykonano urządzenia do zabawy i ławki jest drewno. Zastosowane w ogrodzie barwy mają z kolei nawiązywać do kolorów Miasta Krakowa.
Wejście do archeologicznego ogrodu zabaw znajduje się od strony Plant (nieopodal ul. Straszewskiego i ul. Poselskiej).
Projekt placu zabaw zrealizowała Pracownia k.
I.Szczepańska
Fot. I. Szczepańska
Dwadzieścia pięć zdjęć kolorowych, przedstawiających plac zabaw, m.in. huśtawki, piaskownice, ściankę wspinaczkową, czy instrumenty do wydawania dźwięków. Widoczne także grafiki dotyczące zabytków z muzeum archeologicznego.