NOC MUZEÓW 2024 – MUZEA NA RZECZ EDUKACJI I BADAŃ
Gmach Główny – Muzeum Archeologiczne w Krakowie
Data: 17 maja 2024 r.
Godziny: 19.00 – 1.00 (ostatnie wejście o godz. 00:30)
Miejsce: Muzeum Archeologiczne w Krakowie, wejście od ulicy SENACKIEJ 3
Bilety: 5 zł
W PROGRAMIE:
- 20:00 Wykład: „Na skróty przez tysiąclecia. Pradzieje i średniowiecze Małopolski” (sala konferencyjna)
Prelegent: dr hab. Jacek Górski, archeolog, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Krakowie.
- „Odkrywaj Pradzieje Małopolski: Zwiedzanie wystawy z archeologami”
Zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć wystawę „Pradzieje i średniowiecze Małopolski” oraz porozmawiać z archeologami na temat prezentowanych eksponatów.
- „Przygoda z Archeologią: Archeologia doświadczalna”.
Podczas nadchodzącej Nocy Muzeów, fani historii i archeologii będą mogli wziąć udział w warsztatach archeologii doświadczalnej, gdzie zobaczą, jak ludzie wytwarzali narzędzia, ozdoby oraz ceramikę w czasach prehistorycznych. Uczestnicy będą również mogli przyjrzeć się kopiom autentycznych ozdób brązowych i dowiedzieć się więcej o ich znaczeniu w ówczesnych społecznościach.
Pokazy odbędą się w specjalnie przygotowanym namiocie na wewnętrznym dziedzińcu Muzeum Archeologicznego.
- Archeologiczne odkrycia dla młodych badaczy
Podczas Nocy Muzeów dzieci będą miały niepowtarzalną szansę wcielić się w rolę prawdziwych archeologów, uczestnicząc w mini wykopaliskach archeologicznych. Podczas tych ekscytujących zajęć, odkryjemy tajemnice przeszłości, eksplorując teren w poszukiwaniu kopii zabytków. Po odnalezieniu swoich znalezisk, dzieci będą miały okazję sporządzić dokumentację archeologiczną swoich odkryć.
- Archeologiczne odkrycia – Slideshow (sala konferencyjna)
Prezentacja przedstawiająca najważniejsze badania archeologiczne prowadzone przez archeologów z Muzeum Archeologicznego w Krakowie, ukazujące odkrycia zarówno z Polski, jak i z innych krajów, takich jak Egipt czy Francja.
- Wystawa „Dawne techniki hafciarskie”
W czasie Nocy Muzeów pragniemy zaprezentować wyjątkową kolekcję prac pod tytułem „Dawne techniki hafciarskie”. Ta mini wystawka przybliży gościom zapomniane techniki hafciarskie, które od wieków stanowiły istotną część naszego dziedzictwa kulturowego. Prace uczestniczek muzealnych warsztatów edukacyjnych ukazują, nie tylko piękno misternych haftów i zdobień, lecz też zręczność i wiedzę przekazywaną z pokolenia na pokolenie.
Kościół św. Wojciecha – Rynek Główny
- Wystawa w Kościele św. Wojciecha na Rynku Głównym w Krakowie „Dzieje Rynku Krakowskiego i Kościoła św. Wojciecha w Krakowie”
Podczas Nocy Muzeów w Kościele św. Wojciecha w Krakowie można zwiedzić ekspozycję prezentującą historię polokacyjnego placu handlowego oraz podziemia kościoła, funkcjonującego od ponad 1000 lat. Zaprezentowane zostaną rekonstrukcje najstarszych budowli, takich jak drewniana kaplica i murowany kościół romański. Zwiedzający mogą zobaczyć także przekrój nawarstwień, ukazujący zmiany w użytkowaniu terenu przed powstaniem kościoła, oraz przemiany historycznego centrum Krakowa od 1257 do 1962 roku.
Data: 17 maja 2024 r.
Godziny: 19.00 – 1.00 (ostatnie wejście o godz. 00:30)
Miejsce: Kościół św. Wojciecha – Rynek Główny
Bilety: 5 zł.
Oddział Muzeum Archeologicznego w Krakowie
w Nowej Hucie – Branicach
W czasie tegorocznego wydarzenia uczestnicy będą mieli niepowtarzalną okazję nocnego zwiedzania ekspozycji stałe i czasowej, znajdujących się w zabytkowym, późnorenesansowym dworze w Branicach. Wystawa stała „Archeolodzy dla Nowej Huty” prezentuje najstarsze dzieje terenów nowohuckich, natomiast czasowa „Ceramika pokucka ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku” przedstawia przepiękne wyroby ceramiczne ze zbiorów sanockiej instytucji kultury.
Data: 17 maja 2024 r.
Godziny otwarcia: 19.00 – 24.00 (ostatnie wejście o godz. 23.00)
19:00-23:00 – ognisko (przy sprzyjającej pogodzie) *prowiant własny
Miejsce: Muzeum Archeologiczne w Krakowie Oddział Nowa Huta, ulica Sasanek 2A, 31-985 Kraków
Bilety: 5 zł.
Do zobaczenia!