Styczeń 2017 roku rozpoczął kolejny, szósty już rok ogólnopolskiej prezentacji wystawy czasowej, pt. „Archeologiczna autostrada – wykopaliska przy wielkich inwestycjach drogowych pod Krakowem”, przygotowanej przez Muzeum Archeologiczne w Krakowie i Krakowski Zespół do Badań Autostrad. Po święcie Trzech Króli zamknięto ekspozycję na Zamku Królewskim w Niepołomicach, w którym swoją siedzibę ma Muzeum Niepołomickie.
Prezentacja wystawy w tym miejscu miała szczególny charakter, bowiem zachodnia część gminy Niepołomice znalazła się w strefie, objętej badaniami wykopaliskowymi, wyprzedzającymi budowę autostrady A-4. Zabytki odkryte podczas tych badań „opowiedziały” o pradziejach takich miejscowości jak Podłęże, Zakrzów, Zakrzowiec i Zagórze. Ważnym akcentem ekspozycyjnym był także fakt, że wernisaż wystawy „autostradowej” był częścią uroczystego otwarcia nowej, stałej wystawy Muzeum Niepołomickiego, pt. „Niepołomice. Miasto, czas i ludzie”, którą oglądać można od września 2016 r.
Kolejnym miejscem prezentacji wystawy jest Piotrków Trybunalski, w którym Muzeum mieści się, podobnie jak w Niepołomicach, na zamku Zygmunta Starego, wybudowanym tutaj jako rezydencja królewska na czas sejmów piotrkowskich. Ekspozycja odkryć archeologicznych spod Krakowa, której wernisaż odbył się 20 stycznia br., rozpoczyna współpracę wystawienniczą pomiędzy obydwoma muzeami. Jest też pierwszym wydarzeniem kulturalnym w jubileuszowym roku 800-lecia Piotrkowa Trybunalskiego. Poza możliwością zapoznania się z interesującymi i rzadkimi znaleziskami archeologicznymi, wystawa odbierana jest tutaj jako przykład atrakcyjnej formy edukacyjnej, skierowanej do uczniów szkół i nauczycieli. Muzeum piotrkowskie jest już 14 placówką, do której dociera „Archeologiczna autostrada”. Serdecznie dziękujemy p. Marcie Walak – dyrektor piotrkowskiego muzeum oraz p. Mirosławowi Szukale – archeologowi i kustoszowi naszej wystawy w Piotrkowie, za stworzenie znakomitych warunków do pracy podczas montażu oraz organizacji wypożyczenia krakowskiej ekspozycji.
Albert Zastawny