Co roku, w drugiej połowie września, organizowana jest przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa wraz z partnerami z innych instytucji, w tym z nowohuckim Oddziałem Muzeum Archeologicznego w Krakowie akcja „Zajrzyj do Huty”
Wycieczki piesze i autobusowe docierały do miejsc, do których niekiedy potrzebujemy specjalnych przepustek lub gdzie nigdy byśmy nie dotarli ze względu na codzienny brak czasu. Zwiedzano instytucje kultury, oglądano schrony powstałe w czasach „zimnej wojny”, cegielnię w Zesławicach, Zakład Uzdatniania Wody „Dłubnia”. Przez dwa dni można było odwiedzać zespół dworsko-parkowy w Branicach, a w nim dwa dwory: późnorenesansowy i klasycystyczny. W starszym, oprócz stałej wystawy archeologicznej na zwiedzających czekała czasowa ekspozycja „Początki państwa polskiego – życie codzienne w Małopolsce wczesnośredniowiecznej” Jej scenariusz został przygotowany przez Panie: Annę Tyniec i Renatę Rosołek. W drugim dworze, w sali konferencyjnej Muzeum Archeologiczne w Krakowie przygotowało odczyt, prowadzony przez Radosława Liwocha poświęcony posągowi Światowida.
Oprócz atrakcji dla ducha organizatorzy imprezy przygotowali dla uczestników też ciepły poczęstunek. Przybywający uczestnicy po zapoznaniu się z zabytkami mogli w otoczeniu przyrody posilić się przed dalszą drogą do wielu ciekawych i atrakcyjnych miejsc w Nowej Hucie.
Janusz Bober