- To wydarzenie minęło.
Niedzielne warsztaty rodzinne. Cykl „Świat wierzeń i magii”
21 kwietnia 12:00 - 13:30
18złCykl II – Świat wierzeń i magii
Jak powstał świat? Dlaczego zmienia się pogoda? Skąd na świecie zło i choroby? Na te, pozornie banalne, pytania poszukiwano odpowiedzi już w starożytności. Poszczególne cywilizacje tworzyły rozbudowane systemy podań i rytuałów, mających na celu m.in. objaśnienie istniejącego świata i obłaskawienie władających nim bogów. Poznajcie je razem z nami!
Cykl „Świat wierzeń i magii” ma na celu zapoznanie naszych gości z mitologiami różnych cywilizacji. Formuła zajęć obejmuje część teoretyczną (zazwyczaj w formie prezentacji multimedialnej) oraz praktyczną – w formie warsztatów dla dzieci i młodzieży.
21.04.2024, g.12:00 W cieniu Yggdrasilu – podania Wikingów
Mitologia Wikingów roiła się od bogów i magicznych istot m.in. elfów, krasnoludów i olbrzymów, mieszkających w różnych krainach. Wszystkie skandynawskie światy łączył Yggdrasil – gigantyczne drzewo, na którym miały się znajdować różne światy m.in. Asgard – zamieszkany przez najważniejszych skandynawskich bogów. Kim byli Asowie i Wanowie, w jaki sposób Thor został właścicielem najsłynniejszego młota w dziejach (popkultury) oraz kto przetrwa upiorny Ragnarök – to tylko parę pytań, na które odpowiemy, opowiadając Wam o nordyjskich wierzeniach.
Pozostałe tematy i terminy:
26.05. Świat wierzeń i magii górnego paleolitu
Wierzenia i magia górnego paleolitu są fascynującym obszarem, który możemy odkrywać dzięki malowidłom naskalnym. Na ścianach jaskiń, możemy dostrzec przedstawienia zwierząt, ludzi, a także tajemniczych symboli. Obrazy te nie tylko były wyrazem artystycznego talentu, ale pełniły funkcję rytualną i magiczną. Przodkowie wierzyli, że malując obrazy zwierząt, będą mieli kontrolę nad ich siłą czy skutecznością w polowaniu. Symbole i sceny, które widzimy na malowidłach, są jak kod do odczytania praktyk magicznych. Dzięki tym malowidłom możemy zrozumieć jak ludzie górnego paleolitu, interpretowali otaczający ich świat, i jak kreatywnie wyrażali swoje wierzenia w formie sztuki.
23.06. Światowid i Perun. Wprowadzenie w wierzenia Słowian
Zajęcia „Światowid i Perun. Wprowadzenie do wierzeń Słowian”, to niezwykła podróż w świat fascynujących wierzeń i tradycji ludów słowiańskich. Na tych spotkaniach uczestnicy dowiadują się o bóstwach, stworzeniach mitologicznych i obrzędach, które są częścią dziedzictwa kulturowego Słowian. Zajęcia te, rzucają światło na to, jak wierzenia Słowian wpływały na ich codzienne życie ukazując bogactwo ich duchowej spuścizny.
Prowadzenie wymiennie: Agnieszka Garbacz, Dorota Kaźmierczak-Madej, Sylwia Samulewicz