GMACH GŁÓWNY
Muzeum Archeologiczne w Krakowie ma zaszczyt zaprosić na Dzień Otwarty Muzeów Krakowskich. W ramach tego wydarzenia przygotowaliśmy bogaty program, obejmujący fascynujący wykład, prezentacje ciekawych kolekcji zabytków z naszych zbiorów oraz liczne atrakcje dla najmłodszych. To wyjątkowa okazja, by odkryć unikatowe artefakty, które specjalnie na ten dzień zostaną udostępnione szerszej publiczności. Zapraszamy do wspólnego poznawania przeszłości i uczestniczenia w niecodziennym święcie kultury i nauki.
- 17 listopada 2024 r. (niedziela)
- Godziny otwarcia: 11:00 – 16:00 (ostatnie wejście o godz. 15:30)
- Wstęp: 5 zł
- Muzeum Archeologiczne w Krakowie, ul. Senacka 3, 31-002 Kraków
Informacje: tel. 12 422 71 00 w. 143
PROGRAM
I. Wykład „Obyczaje, tradycje i obrzędy wprost ze świata dawnych Słowian” godz. 12:00
W czasie wykładu uczestnicy dowiedzą się: które imiona mają słowiańskie pochodzenie? Czym były postrzyżyny? Jak zrobić motankę, żeby spełniała życzenia?
Zapraszamy na zajęcia dla dzieci, które poprowadzi autorka literatury słowiańskiej, Monika Maciewicz. Będzie literacko, edukacyjnie i kreatywnie. Mali uczestnicy zajęć, wraz z bohaterami „Opowieści o małych Słowianach”, zanurzą się w kulturę naszych przodków i będą mogli samodzielnie wykonać magiczne słowiańskie laleczki, zwane motankami.
II. Pokazy kolekcji zabytków:
W Dniu Otwartym pokażemy niezwykłe eksponaty, na co dzień pozostające poza zasięgiem zwiedzających. To wyjątkowa szansa na zobaczenie zabytków rzadko pokazywanych i zgłębienie ich fascynujących dziejów.
- Zawada Lanckorońska
Skarb został odkryty na położonym nad Dunajcem, wczesnośredniowiecznym grodzisku w Zawadzie Lanckorońskiej. W glinianym naczyniu, które najprawdopodobniej ukryto w ziemi w 2 poł. X w, znajdowało się ok. 80 ozdób wykonanych ze srebra i szkła, m.in. srebrna lunula, unikatowe zausznice i paciory. Zabytki wchodzące w skład skarbu datować można na okres od IX do X wieku
- Podhorce pow. Hrubieszowski
W gablocie zostaną zaprezentowane zabytki związane z kulturą staroruską z terenów dzisiejszej Ukrainy i Białorusi. Wśród eksponatów znajdą się miecze z Podhorców koło Lwowa oraz sznur szklanych paciorków i brązowych zawieszek z Szapczyc koło Rohaczowa (Białoruś).
III. Wystawa: Pradzieje i średniowiecze Małopolski
Na wystawie „Pradzieje i średniowiecze Małopolski” zwiedzający będą mogli zobaczyć figury przedstawiające mieszkańców regionu na przestrzeni wieków – od epoki kamienia, przez epokę brązu i epokę żelaza aż po średniowiecze. Ekspozycję wzbogacają liczne zabytki, pozwalające lepiej zrozumieć życie dawnych społeczności.
IV. Wystawa: Prima Kolekcja
W Muzeum Archeologicznym w Krakowie, najstarszej tego typu placówce w Polsce, powstała niezwykła kolekcja klasycznej sztuki starożytnej Grecji i Rzymu. Muzeum przez prawie 175 lat istnienia, zgromadziło największy w naszej części Europy zbiór zabytków archeologicznych. Od kilku lat zbiory te uzupełnia kolekcja sztuki starożytnej Grecji i Rzymu.
Pierwsze eksponaty trafiły już na stałą ekspozycję dostępną dla mieszkańców Krakowa i odwiedzających nas gości z całego świata.
V. Zajęcia dla dzieci
- Mały Archeolog – odkryj skarby przeszłości (od godz. 11.00 do 16.00)
Zapraszamy dzieci na niezwykłe wykopaliska, gdzie poznają pracę archeologa i odkryją wspaniałe kopie zabytków. Każdy uczestnik będzie mógł zabrać swoje znaleziska na pamiątkę, by wspominać fascynującą podróż w przeszłość.
- Warsztaty dla Dzieci: tworzenie motanek (od 12.00 do 14.00)
Zapraszamy dzieci na warsztaty, podczas których nauczą się robić motanki – tradycyjne słowiańskie lalki. Uczestnicy dowiedzą się, co to są motanki i jakie mają znaczenie, a następnie samodzielnie stworzą swoje lalki z sznurków, gałązek i innych materiałów.
- Dotknij historii – zbroje, broń i życie wojowników wczesnego średniowiecza
Dzień Otwarty pozwoli zwiedzającym przenieść się w fascynujący świat wczesnego średniowiecza i poczuć klimat tej epoki. Zwiedzający będą mogli, w specjalnie przygotowanym namiocie, obejrzeć oryginalny strój woja z wieków średnich, poznać szczegóły wykonania detali jego ubioru, a także – co więcej – samemu przymierzyć kolczugę oraz pełne uzbrojenie. Na odwiedzających czekają również repliki broni jak: miecz, czekan i inne elementy wyposażenia średniowiecznych militariów. Dodatkowa atrakcja będzie opowieść o drużynach książęcych – ich codziennym życiu, walkach i przygotowaniach do wypraw.
Bez rezerwacji
ODDZIAŁ NOWA HUTA - BRANICE
- 17 listopada 2024 r. (niedziela)
- Godziny otwarcia: 11:00-16:00
- Wstęp: 5 zł/osoba
- Oddział Muzeum w Branicach, ul. Sasanek 2a 31-985 Kraków
Informacje: 12 640-80-60, email: akolasa@ma.krakow.pl
PROGRAM:
W ramach Dnia Otwartego Muzeów Krakowskich, Nowohucki Oddział Muzeum Archeologicznego w Krakowie zaprasza na zwiedzanie z przewodnikiem (o każdej pełnej godzinie) ekspozycji stałej „Archeolodzy dla Nowej Huty” oraz czasowej „Ceramika pokucka ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku”.
W tym wyjątkowym dniu przewidziane również zostały dla najmłodszych atrakcje związane z barwnym światem naszych średniowiecznych przodków. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w zajęciach edukacyjnych, w trakcie których własnoręcznie ozdobią kopię płytek posadzkowych z Mogiły.
Bez rezerwacji