111 lat temu (29 sierpnia 1909 r.) w Krakowie zmarł Tadeusz Samuel Smoleński – pierwszy polski egiptolog.
Zarówno w historii badań nad starożytnym Egiptem, jak i w dziejach naszej instytucji, Tadeusz Smoleński odegrał rolę szczególną. Dzięki osobistym zabiegom młodego egiptologa, kierującego wykopaliskami w Szarunie i Gamhud, zbiory muzeum Akademii Umiejętności w Krakowie (obecnie Muzeum Archeologiczne w Krakowie) wzbogaciły się o zabytki egipskie, m.in. bezcenne sarkofagi z okresu ptolemejskiego.
Tadeusz Smoleński zapowiadał się na znakomitego badacza, o czym świadczyły zarówno opinie ówczesnych autorytetów naukowych, jak i jego osobisty dorobek naukowy. Niestety, postępująca choroba płuc przerwała wspaniale rozwijającą się karierę młodego egiptologa. Smoleński zdążył jeszcze wziąć udział w II kongresie archeologii klasycznej, który odbył się w Kairze na Wielkanoc 1909 r., gdzie pełnił rolę sekretarza-pomocnika. Było to zadanie wyczerpujące, czego dowodem są choćby jego słowa napisane kilkanaście dni przed śmiercią:
Kongres bardzo mnie wyczerpał, a z rozjechaniem się 900 archeologów nie ustały moje trudy, bo trzeba było sprawozdanie przygotować do druku. Dobiły mnie jeszcze straszne upały majowe i uciążliwa podróż do kraju.
Pogrzeb Tadeusza Smoleńskiego odbył się 31 sierpnia 1909 r. Został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Pogrążonej w bólu rodzinie towarzyszyli pracownicy Biblioteki Jagiellońskiej, profesorowie Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego wraz z ówczesnym dziekanem prof. dr. Piotrem Bieńkowskim (późniejszym założycielem i kierownikiem Katedry Archeologii Klasycznej na Uniwersytecie Jagiellońskim) oraz tłumnie przybyli mieszkańcy miasta.
A.G.