Już wkrótce „Biały towar” w mieście… Czy nadciąga śnieżna zamieć?! Nie! To nowa powieść Mariusza Wollnego!
18 grudnia br., premiera książki „Biały towar”, powieści historyczno-kryminalnej o XIX wiecznym Krakowie autorstwa Mariusza Wollnego.
Możemy zdradzić, że w książce pojawiają się wątki związane z historią gmachu naszego Muzeum.
Mariusz Wollny „Biały towar”, pierwszy tom z nowego cyklu historyczno-kryminalnego „Sprawy komisarza Mohra”. Miejsce akcji to Kraków i ówczesna Galicja (zabór austriacki). Czas akcji to przełom XIX/XX w. (belle epoque, fin de siecle, secesja, Młoda Polska). Główni bohaterowie powieści i całego cyklu to czwórka przyjaciół, z których trzej to postacie historyczne: lekarz i sławny później literat, Tadeusz Żeleński-Boy, dwaj autentyczni policjanci z epoki – tytułowy komisarz Józef Mohr i najsławniejszy ówczesny policjant, tajny agent (później inspektor) Bronisław Karcz, zwany krakowskim Sherlockiem Holmesem. Czwórkę uzupełnia fikcyjna postać Olgierda Korsaka, syna powstańca z 1863 r., podobnie jak Boy absolwenta ówczesnego Gimnazjum Świętej Anny (obecny „Nowodworek”).
Przy tworzeniu tematu związanego z wydarzeniami mającymi miejsce w dawnym więzieniu św. Michała, które znajdowało się niegdyś w obecnym gmachu Muzeum Archeologicznego w Krakowie, o jego historii opowiadały autorowi książki Mariuszowi Wollnemu: dr Marzena Woźny (Kierownik Archiwum Muzeum) oraz Anna Tyniec (Kierownik Działu Archeologii Średniowiecza i Czasów Nowożytnych).
Kraków, rok 1900.
Upłynąwszy pod znakiem wielkich przemian społecznych i gospodarczych, wiek XIX zbliża się ku końcowi. W stolicy Małopolski rodzą się nowe trendy – Młoda Polska, dekadencja, secesja. W kawiarniach i restauracjach o sprawach metafizycznych rozprawiają artyści, literaci i filozofowie. Na salonach, nieco nadgryziona już zębem czasu arystokracja niestrudzenie podejmuje kolejne gorące tematy towarzyskie. Na mównicy i w terenie ścierają się lojaliści, socjaliści i anarchiści, a na ulicach grasują kindry, andrusy i dużo groźniejsi przestępcy.
Tymczasem, na pilne wezwanie przyjaciół, po szesnastu latach pobytu za granicą do rodzinnego miasta wraca będący pod wpływem twórczości Doyla i zafascynowany jego bohaterem Sherlockiem Holmesem Olgierd Korsak. Prowadząc wspólnie prywatne śledztwo przyjaciele wpadają na ślad, którego nici prowadzą do ich młodzieńczej przygody sprzed szesnastu lat, a przy okazji odkrywają w Krakowie obecność wysłanników świetnie zorganizowanej międzynarodowej szajki przestępczej z siedzibą w Buenos Aires.
Jak większość powieści Mariusza Wollnego, Biały towar z niezwykłym pietyzmem odtwarza autentyczne realia dawnego Krakowa, obok mieszkańców pokazując także ówczesne partie miasta w kolejnych fazach ich rozwoju i przemian, popularne i dziś legendarne już sklepy, knajpy, hotele, instytucje miejskie i państwowe, Kraków i Podgórze oraz żydowski Kazimierz, wszystkie warstwy społeczne od arystokratów po proletariuszy i męty społeczne. To książka, która w atrakcyjnej formule kryminału retro pokazuje kawał prawdziwej historii i obyczajowości Krakowa z niezwykle malowniczej epoki przełomu XIX/XX w.
Wydawnictwo JAMA.
Więcej informacji o książce „Biały towar”:
Zdjęcia:
- Wollny dokumentuje na potrzeby książki detale głównej sali posiedzeń sądu, obecnie: sala z figurami na wystawie „Pradzieje i wczesne średniowiecze Małopolski”. Fot. A. Tyniec
- Wollny dokumentuje na potrzeby książki podziemia gmachu Muzeum, obecnie: wystawa „Dzieje najstarsze i stare gmachu Muzeum Archeologicznego w Krakowie”. Fot. A. Tyniec.
- Podziękowanie za pomoc w zbieraniu materiałów do nowej powieści. Fot. A. Tyniec
—
Plakat kolorowy; na środku zajmująca 3/4 wysokości tajemnicza, śnieżnobiała postać kobiety pokazana w całości od tyłu. Ubrana jest w długą elegancką suknię z głębokim dekoltem na plecach. W jednej dłoni trzyma lusterko, w drugiej, za plecami rewolwer. Suknia, biżuteria oraz ornamenty wokół postaci (głównie roślinne) czarne, złote i bladobłękitne. Nad głową kobiety nazwisko autora: „Mariusz Wollny”. Na dole biały napis na czarnej zdobionej złotą linią tabliczce: „Biały Towar. Sprawy komisarza Mohra. Tom I”. Wszystko zamknięte w formę prostokąta położonego na bladoniebieskim tle.
Trzy zdjęcia kolorowe; przedstawiają M. Wollnego w trakcie dokumentacji fotograficznej dawnej sali sądowej oraz podziemi z celami więziennymi znajdującymi się w obecnym gmachu MAK. Na ostatnim strona tytułowa z książki „Kacper Ryx i król alchemików” z dedykacją dla kuratorki wystawy o historii budynku Muzeum: „Pani Annie Tyniec z serdecznym podziękowaniem za pomoc w zbieraniu materiałów do nowego cyklu powieściowego. Marcin Wollny Kraków, czerwiec 2019”.