ZAGADKOWA KOSTKA DO GRY Z UL. SZEROKIEJ 38 W KRAKOWIE
Wytypowana do roli zabytku miesiąca rogowa kostka (nr inw. MAK/K/15/7), została odkryta w roku 1956 w trakcie prac archeologicznych prowadzonych przez Teresę Lenkiewicz na ul. Szerokiej 38, w rejonie krakowskiego Kazimierza (blisko historycznego cmentarza żydowskiego oraz synagogi Remu). Zabytek wydobyto z głębokości ok. 140-160 cm poniżej współczesnego poziomu gruntu. W tej samej warstwie znaleziono liczne fragmenty glinianych naczyń i kafli piecowych oraz kilka fragmentów naczyń szklanych datowanych na okres późnego średniowiecza i wczesny okres nowożytny. Nieco głębiej znaleziono półprodukt kolejnej kostki, wykonanej również z poroża.
Cechą charakterystyczną większości kostek do gry o chronologii późnośredniowiecznej
i wczesnonowożytnej, jest kubiczny kształt. Różnice polegają głównie na sposobie przedstawienia oczek: wydzielamy trzy podstawowe typy: typ 1 – proste oczko (punkt); typ 2 – oczko z jedną obwódką oraz typ 3 – oczko z dwiema obwódkami. Kostka z ul. Szerokiej należy do typu 2. Na tym jednak kończą się jej podobieństwa do klasycznych kostek. Cechą, która ją odróżnia jest nietypowy wygląd – zamiast standardowego kubicznego kształtu posiada formę graniastosłupa o podstawie sześciokąta z dodatkowym otworem wydrążonym wzdłuż osi. Na prostopadłych do podstawy i wierzchołka ściankach znajdują się pola losowe, w postaci wykonanych cyrklem oczek z wartościami od 1 do 6. Oczka rozmieszczono w taki sposób, by ich suma na przeciwległych ściankach zawsze wynosiła 7, co jest typowe dla systemu oznakowania kostek wywodzącego się z Europy południowej (w odróżnieniu od systemu północnoeuropejskiego, gdzie suma wartości pól przeciwległych wynosi 11-7-3).
Wymiary kostki z ul. Szerokiej 38:
- wysokość: 19,6 mm
- średnica: 20 mm
- szerokość pól: 12 mm
- średnica otworu: 9-10 mm
- grubość ścianki: 4-5 mm
- średnica oczek: 3mm
- waga: 8,82 g
Zabytek zachował się w bardzo dobrym stanie. Powierzchnie ścianek są gładkie. W niektórych obszarach zachowały się pozostałości inkrustacji z białej pasty wykonanej w celu polepszenia efektu wizualnego oczek.
Kostki o porównywalnej konstrukcji są dość powszechne w materiale archeologicznym. Datowane na okres średniowiecza analogie pochodzą między innymi z Lubeki (Niemcy), Vendel (Szwecja), Pucka oraz Krakowa. W centralnym otworze takich kostek umieszczano kościany lub drewniany sztyft/walec, który pozwalał kręcić nimi jak bączkiem. Kostka-bączek, zwana teetotum, była używana już w czasach antycznych. Znane są egzemplarze pochodzące m.in. ze starożytnego Rzymu, posiadające czterościenny korpus oznaczony literami A (łac. aufer – wziąć), D (łac. depone – odłożyć), N (łac. nihil – nic) i T (łac. totum – wszystko). W miarę przystosowania do innych rodzajów gier, ścianek przybywało, a pola z literami zostały zastąpione polami z oczkami. W okresie średniowiecza (a być może wcześniej) teetotum zostało zaadaptowane do drejdla, żydowskiej gry hazardowej rozgrywanej w święto Chanuka. Tego typu przeznaczenie odpowiada kontekstowi odkrycia kostki w obszarze historycznej dzielnicy żydowskiej Krakowa.
Tekst: Bogumił Pilarski
Redakcja: Anna Tyniec
Zdjęcia zabytku: Bogumił Pilarski
Opracowanie graficzne: Anna Piwowarczyk
Ilustracje:
- Kostka z ul. Szerokiej – widok w rozwinięciu (fot. B. Pilarski)
- Kostka z ul. Szerokiej – układ oczek (fot. B. Pilarski)
- Kostka z ul. Szerokiej – widok ogólny (fot. B. Pilarski)
- Półprodukt kostki znaleziony w tej samej warstwie przy ul. Szerokiej (fot. B. Pilarski)
- Kostka z ul. Szerokiej – rysunek techniczny (aut. Muzeum Archeologiczne w Krakowie)
- Kostka-bączek z zamku w Pucku, XV w. (fot. M. Bogacki, za: Kruppe, Milewska 2014, Ryc. 77)
- Dziewczynka trzymająca teetotum (za: Pieter Bruegel Zabawy Dziecięce, 1560)
Literatura:
Białowąs, J.
2019 Gry i zabawy w średniowiecznym mieście polskim, Zeszyty Naukowe Towarzystwa Doktorantów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nauki Społeczne, nr 25: Studia Miejskie (2/2019), s. 67–83.
Kruppe, J., Milewska M.
2014 Dzieje zamku w Pucku, Warszawa.
Miścicki, M.
2017 Późnośredniowieczne wyroby z kości i poroża z Pucka (w:) Starski, Michał (red.) Puck. Kultura materialna małego miasta w późnym średniowieczu, Warszawa, s. 373–384.
Romanowicz, P.
2016 Zabawa w średniowiecznym mieście. Studium archeologiczne z miast południowego Bałtyku, Szczecin.