W 2004 roku podczas ratowniczych wykopalisk w Targowisku, wyprzedzających budowę autostrady A-4 na odcinku Kraków – Tarnów, odkryto amforę glinianą z plastycznym wyobrażeniem postaci ludzkiej.
Pokruszone naczynie odnaleziono w pozostałościach jednego z zabudowań prahistorycznej wioski. Licząca ok. 6,5 tys. lat płaskorzeźba przedstawia w sposób schematyczny postać kobiecą. Wizerunek ten uzyskano bardzo oszczędnym środkiem artystycznym nalepiając na ściankę amfory koliste guzki i listwy z gliny, zdobione odciskami paznokcia. Uwagę zwraca zbyt długa szyja i stopy oraz wyobrażenie głowy. Cechy płciowe określa jedynie biust. Głowę przedstawiono w postaci 5 glinianych guzków (dwa niezachowane), które tutaj najprawdopodobniej symbolizują starannie ułożoną fryzurę
Na amforę natrafiono w obrębie zabudowania gospodarczego, po którym przetrwała jedynie ciemna warstwa ziemi. W chwili odnalezienia, wygląd naczynia wcale nie zapowiadał odkrycia “portretu” sprzed 6,5 tys. lat. Pośród kilku tysięcy fragmentów naczyń glinianych, odkrytych w Targowisku, tylko to jedno naczynie posiadało tak wyjątkowe zdobienie. Nie jest wykluczone, że amfora pełniła jakąś szczególną funkcję i nie była przedmiotem codziennego użytku.
dr Albert Zastawny
Cykl wystaw czasowych: „Zabytek miesiąca”
Kurator cyklu: dr hab. Jacek Górski
Scenariusz i opracowanie graficzne: dr Albert Zastawny
Fotografie i rysunki: Robert Słaboński, Marek Doktor, Albert Zastawny
Rekonstrukcja fotograficzna: Justyna Rodak, Albert Zastawny, fot. Agnieszka Wojtuń
Wystawę można zwiedzać do 10 kwietnia 2020 r.