Niedzielne warsztaty rodzinne
Niedzielne warsztaty rodzinne
Niedzielne warsztaty rodzinne
godz. 12:00-13:30
Warsztaty dla dzieci i młodzieży wraz z opiekunami.
Rezerwacje prosimy kierować na adres rezerwacjegrupy@ma.krakow.pl lub tel. (12) 422 71 00, w. 3 (w godzinach 9-15)
Cena: 18 zł / osoba
Czas trwania: ok. 90 min.
OFERTA OD WRZEŚNIA 2024:
Blask średniowiecznego Krakowa
To zajęcia skierowane do dzieci i młodzieży wraz z opiekunami. Uczestnicy będą mogli zapoznać się z najpiękniejszymi legendami miasta dawnych królów i przenieść się wraz z nami w czasie do początków państwa polskiego. Zajęcia te są pięknym wstępem do zgłębiania rodzimych dziejów. Mają na celu promowanie lokalnej kultury i historii oraz poszerzenie wiadomości o miejscu w którym się żyje i dorasta. Najmłodsi dowiedzą się m.in. dlaczego wzniesiono kopiec Kraka, kim byli królowie i królowe dawnego miasta, skąd się wziął smok na Wawelu i wiele innych…
Nauczymy też wszystkich, którzy mają dużo cierpliwości pisać piórem, poznamy tajemnice grobowców królewskich oraz zapoznamy się ze średniowieczną alchemią i medycyną. Zapraszamy wszystkich do poznania średniowiecznego Krakowa miasta, które szczególnie upodobało sobie opowieści!
Przed wynalezieniem czcionki przez Gutenberga, powstanie kolejnych egzemplarzy ksiąg wiązało się z ogromem pracy i było niezwykle czasochłonne.
Podczas zajęć wyjaśnimy czym było skryptorium? Kto przepisywał księgi w średniowieczu? Kim był skryba? Pokażemy również jak wyglądały księgi w średniowieczu i ile czasu było potrzebne, żeby je stworzyć. Spotkanie opatrzone jest szerokim komentarzem historycznym dotyczącym pracy dawnych mnichów, którzy wytrwale przepisując manuskrypty ocalili ogrom pradawnej wiedzy. Dodatkowo uczestnicy będą mogli zapoznać się z podstawami łaciny i poznać zasady jej czytania.
Podczas fascynujących warsztatów słuchacze zamienią się w prawdziwych skrybów i za pomocą specjalnych narzędzi spróbują zmierzyć się ze średniowieczną kaligrafią i iluminacją w stylu omawianej epoki. Efekt końcowy zostanie opieczętowany wyjątkową pieczęcią lakową. Pamiętaj, że littera scripta manet, czyli słowo zapisane pozostaje.
Na zajęciach dzieci poznają historię związaną z powstaniem Krakowa. Opowieść rozpoczniemy od czasów przed przyjęciem chrześcijaństwa, kiedy to na terenach dzisiejszego Krakowa powstawały pierwsze osady słowiańskie. Uczestnicy zobaczą zabytki z tamtych czasów, takie jak pozostałości dawnych chat i narzędzi codziennego użytku, które pomogą im poznać początki tego osadnictwa. Następnie przeniosą się do czasów , gdy na obszarze górnej Wisły dominowało plemię Wiślan. Zwiedzający dowiedzą się o łączonych z nimi potężnych grodziskach z imponującymi wałami oraz krakowskich kopcach. Omówimy także dokumenty i inne teksty spisane w X wieku, w których po raz pierwszy pojawia się nazwa „Kraków”. Jednym z najważniejszych punktów opowieści, będzie prezentacja najstarszych budowli Wzgórza Wawelskiego, w tym pierwszych kamiennych świątyń. W trakcie zajęć dzieci poznają również legendy opowiadające o powstaniu miasta, na czele z powszechnie znanymi; O smoku wawelskim i córce księcia Kraka -Wandzie. Dzięki temu młodzi odkrywcy nie tylko wzbogacą swoją wiedzę, ale także zrozumieją na czym polega wyjątkowość Krakowa w okresie wczesnego średniowiecza.
Serdecznie zapraszamy na zajęcia poświęcone sztuce sakralnej średniowiecza, skupiające się na malarstwie, rzeźbie i architekturze tej wyjątkowej epoki. Odkryjemy dwa charakterystyczne style architektoniczne: romański, z jego masywnymi murami i półkolistymi łukami, oraz gotycki, wyróżniający się lekkością konstrukcji, strzelistymi wieżami i bogatymi zdobieniami. Omówimy także słynną tkaninę z Bayeux – niezwykłe dzieło haftu, które przedstawia podbój Anglii przez Wilhelma I Zdobywcę i bitwę pod Hastings. Na zajęciach zaprezentujemy także wspaniałe przykłady średniowiecznej rzeźby i malarstwa, które ukazują mistrzostwo artystów tamtej epoki.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wspólnego odkrywania tajemnic średniowiecznej sztuki, która zachwyca zarówno swoją głęboką symboliką, jak i kunsztem wykonania. Wspólnie zgłębimy fascynujący świat rzeźby, malarstwa i architektury, które w pełni oddają ducha tamtej epoki.
Jak myślicie, czy w średniowieczu potrafiono leczyć choroby? Jak radzono sobie bez współczesnej technologii i sprzętów medycznych? Jak stawiano diagnozę i co było powodem różnych dolegliwości trapiących dawnych mieszkańców Krakowa? Czy można było studiować medycynę w mieście dawnych królów? Zapraszamy wszystkich ciekawych na zajęcia dotyczące praktyk leczniczych w średniowieczu. Postaramy się odpowiedzieć na powyższe pytania oraz opowiemy o ziołach, kwiatach i przesądach stanowiących dużą część codziennego życia. Poznamy też niektóre przesądy, plagi, niektórych lekarzy oraz zagadki alchemiczne… zajęcia dla dzieci i młodzieży o mocnych nerwach!
Nic nowego pod słońcem – o przeszłości, która trwa
Pod niebem pełnym nadziei, z plecami zgiętymi ciężarem wolności, wyruszali, by na zawsze odmienić wydzieraną dziczy ziemię. Ziemię, która dzięki nim nigdy nie będzie już taka sama. Co jednak sprawiło, że kolejne pokolenia wyruszały w nieznane, porzucając bezpieczeństwo domowego ogniska? Czy wędrówki te były napędzane chęcią odkrywania nowych możliwości czy też reakcją na zbliżające się zagrożenia? Ślady ich podróży, choć dawno przykryte pyłem czasu, wciąż noszą w sobie odbicia dawnych decyzji, dramatów i spełnionych szans. Odwiedź więc nasze Muzeum, usłysz brzmienie kroków, które od tysiącleci rezonują przez dzieje człowieka i przekonaj się, że każda migracja, niezależnie od epoki, zrodzona jest z tej samej nadziei – nadziei na lepsze jutro.
Przedmioty mówią. Dyskretnie, cicho, niemal niezauważalnie. Mówią jednak cały czas – o umiejętnościach swoich twórców, gustach właścicieli, pasjach kolekcjonerów. Ich opowieści nie milkną nawet po tym, kiedy zapomniane i zniszczone spoczną na całe tysiąclecia w spiętrzających się warstwach milczącej gleby. Ukryte głęboko pod naszymi stopami, czekają na odkrycie, by znów przemówić i przypomnieć o tych, którzy je tworzyli, używali i cenili. Dostrzeżone i wysłuchane, odsłaniają przed nami fragmenty zaginionego świata. Świata, który choć przeminął, wciąż ma wiele do powiedzenia – także o nas samych. Przyjdź, a razem odkryjemy jego historię i spróbujemy choć trochę lepiej zrozumieć rzeczywistość, która nas otacza.
Inne kultury są wszędzie wokół nas. W smakach, które odkrywamy; muzyce, której słuchamy; słowach, których używamy. Otaczają nas tak szczelnie, że stają się niemal niewidoczne, transparentne. Były obecne także w naszej przeszłości – zarówno tej bliskiej, jak i najstarszej, przysłoniętej niekiedy przez mroki dziejów. I choć czas zatarł ślady wielu z nich, to właśnie one kształtowały przez całe stulecia fundamenty współczesnej Małopolski. Przyjdź i dzięki historii dumnych Celtów przekonaj się, że wielokulturowość to dla Krakowa żadna nowość
Czy Rzymianie chodzili do galerii handlowych? Oczywiście, że tak! Jednak tętniące życiem rynki Wiecznego Miasta kryły w sobie znacznie więcej niż tylko codzienne transakcje. Echo rozbrzmiewającego tam kupieckiego gwaru niosło się bowiem daleko poza granice Italii, przenikając do odległego Barbaricum subtelnie, powoli, lecz nieuchronnie splatając tamtejsze kultury z wszechwładnym Imperium. I tak jak przed dwoma tysiącami lat kręte szlaki kupców przekraczały granice, zmieniając losy odległych krain, tak i dziś nasze wybory zakupowe kształtują rzeczywistość na skalę, którą trudno dostrzec na pierwszy rzut oka. Odwiedź nasze Muzeum i zobacz, jak dawne i współczesne ścieżki handlu wciąż splatają się na szlakach wspólnej opowieści.