- Miejsce: Gmach Główny Muzeum Archeologicznego w Krakowie, ul. Senacka 3
- Kiedy: Noc Muzeów – 16 maja, w godzinach 19:00–24:00 (lub do wyczerpania materiałów)
- Dla kogo: dla wszystkich odwiedzających nasze muzeum
Czy muzealny eksponat może mieć inną nazwę niż ta oficjalna?
Czy istnieje tylko jedna, poprawna nazwa dla każdego przedmiotu?
A jeśli nie – to kto ma prawo zaproponować inną? Archeolodzy, eksperci, muzealnicy, a może… każdy z nas?
Podczas tegorocznej Nocy Muzeów zaprosimy wszystkich naszych gości do udziału w wyjątkowym działaniu, które pozwoli spojrzeć na muzeum i wystawę „Pradzieje i średniowiecze Małopolski” trochę inaczej – bardziej osobiście, twórczo i z lekkim przymrużeniem oka.
„Akcja interpretacja” polegać będzie na wyborze jednego zabytku, uruchomieniu drzemiącej w każdym z nas wyobraźni i kreatywności, i nadaniu mu zupełnie nowej, własnej nazwy. Takiej, która – według Was – najlepiej odda jego charakter, kształt, kolor, funkcję albo historię, jaką sobie za nim wyobrazicie. Wybór będzie należał tylko do Was. Ocen nie przewidujemy, a każda odpowiedź będzie tą właściwą.
Zadanie proste, ale wcale niełatwe. Dlatego, dla inspiracji, przy gablotach pojawią się tabliczki z nazwami przygotowanymi wcześniej przez uczniów krakowskich szkół. To właśnie ich pomysły rozpoczęły ten eksperyment: czasem zabawne, czasem zaskakujące, czasem poetyckie. Mamy nadzieję, że zachęcą i Was do dopisania swojej części tej opowieści.
Swoją propozycję będzie można zapisać na specjalnych kartach, rozdawanych przy wejściu, i wrzucić do skrzynki ustawionej na wystawie.
W kolejnych dniach po wydarzeniu pracownicy Działu Edukacji Archeologicznej i Wystaw wybiorą najciekawsze pomysły, które zostaną opublikowane w mediach społecznościowych muzeum. A może niektóre z nich zostaną z nami na dłużej – jako alternatywne głosy w opowieści o przeszłości?
Zapraszamy do zabawy!