Już starożytni podróżnicy tworzyli spisy miejsc, które warto zobaczyć. Lista siedmiu cudów świata była swoistym przewodnikiem turystycznym. Każdy z obiektów zaliczonych do tego wyjątkowego grona wyróżniał się intrygującą historią, lecz niestety większość nie oparła się upływowi czasu. Podczas spotkań w Muzeum przybliżymy uczestnikom niezwykłe losy kilku cudów antycznego świata.
20.01. i 27.01. Wieczność piramid
Egipt nieodłącznie kojarzy się z piramidami – monumentalnymi grobowcami faraonów i członków ich najbliższego otoczenia. Starożytni, będąc pod wrażeniem imponującej piramidy Cheopsa, zaliczyli ją do grona siedmiu cudów świata. Co ciekawe Wielka Piramida jest najstarszym a zarazem jedynym cudem, który zachował się do naszych czasów. Dlaczego? Czy piramidy wciąż skrywają przed nami jakieś tajemnice? Podczas spotkania spróbujemy znaleźć odpowiedzi na te i inne pytania.
21.01. i 28.01. Sekrety wiszących ogrodów
Miasto Babilon wzbudzało wyjątkowy podziw. Ogromne bramy, świątynie i królewskie pałace świadczyły o potędze i bogactwie władców chaldejskich. Największym zainteresowaniem greckich podróżników cieszyły się jednak tzw. wiszące ogrody. W jaki sposób powstały i komu miały służyć? Zajęcia pozwolą na bliższe poznanie miast Mezopotamii i ich burzliwej historii.
22.01. i 29.01. Tytani rzeźby i architektury
Niektóre obiekty z listy siedmiu cudów antycznego świata były dziełami Greków, którzy w wznoszeniu imponujących gmachów czy pięknych posągów osiągnęli mistrzostwo. W trakcie spotkania, nasi Goście poznają burzliwe dzieje Artemizjonu w Efezie, zajrzą do pracowni Fidiasza oraz dowiedzą się w jaki sposób upamiętniono Mauzolosa – satrapę Karii.
23.01. i 30.01. Cuda hellenistycznego świata
Kolejne zajęcia z cyklu „Ferie pełne cudów” poświęcimy „najmłodszemu” obiektowi, który zaliczono do tego zaszczytnego grona. Odwiedzimy wyspę Rodos, na której niegdyś znajdował monumentalny posąg Heliosa, znany potomnym jako „Kolos Rodyjski”.
24.01. i 31.01. Aleksandria i jej cud
Podróż tropami cudów świata zakończymy tam, gdzie się zaczęła – w Egipcie. Tym razem odwiedzimy wyspę Faros, aby podziwiać jedną z największych latarni morskich, jakie znał antyczny świat. Sostratus, syn Deksyfanesa, poświęcił tę budowlę bogom ocalenia, w imieniu wszystkich tych, którzy żeglują po morzach.