ZAJĘCIA DLA GRUP DOROSŁYCH
Rezerwacje prosimy kierować na adres rezerwacjegrupy@ma.krakow.pl lub tel. (12) 422 71 00, wew. 3 (w godzinach 9-15)
Zapraszamy do udziału w zajęciach pt. „Słynne procesy w budynku dzisiejszego Muzeum Archeologicznego w Krakowie”. W trakcie warsztatów można będzie poznać fascynującą historię niezwykłych wydarzeń, które miały miejsce w murach dawnego sądu (obecnego dziś Muzeum Archeologicznego)
Co istotne w naszej placówce nie tylko przechowujemy artefakty z przeszłości, ale również odkrywamy tajemnice związane z ludzkimi losami i dramatycznymi wydarzeniami. Na zajęciach będziemy zatem zgłębiać historię różnorodnych procesów dotyczących zarówno przestępstw o charakterze pospolitym i kryminalnym jak i politycznym.
W murach naszego budynku odbywały się rozprawy, których bohaterami byli Ludwik Waryński, Ignacy Daszyński, Józef Wysocki, Władysław Anczyc czy Marcin Maciej Borelowski „Lelewel”. Teren ów był areną, gdzie ścierały się idee oraz toczyły się walki o wolność i sprawiedliwość. Gdy mowa o najsłynniejszych sprawach karnych nie sposób pominąć słynnego procesu Rity Gorgonowej czy Amona Goetha (kata z Płaszowa).
Wszystkich pasjonatów historii oraz osoby, które pragną zgłębiać tajemnice minionych czasów, zapraszany do udziału w naszych zajęciach. Odkryjcie razem z nami interesującą, pod każdym względem, historię ludzkich losów i wydarzeń, jakie miały niegdyś miejsce w samym sercu Krakowa.
Serdecznie zapraszamy na zajęcia poświęcone postaci św. Wojciecha, jednej z najważniejszych postaci w historii chrześcijaństwa w Europie Środkowej. W trakcie wykładu uczestnicy będą mieli okazję zgłębić tło polityczne i społeczne misji św. Wojciecha, zrozumieć motywacje oraz wyzwania, z jakimi musiał się mierzyć w swojej działalności misyjnej.
Zrekonstruujemy szlaki jego licznych podróży, od Pragi, przez Rzym, aż po Gniezno i Prusy. Dzięki temu przybliżymy kontekst historyczny i geograficzny jego wędrówek, ukazując, jak szeroki zasięg miała jego działalność. Omówimy także najważniejsze ośrodki życia umysłowego Europy X wieku, które wpłynęły na kształtowanie się jego myśli i działalności misyjnej.
Podczas zajęć szczególną uwagę poświęcimy znaczeniu męczeńskiej śmierci św. Wojciecha, analizując, jak to wydarzenie wpłynęło na rozwój kultu jego osoby w różnych częściach Europy. W tym kontekście zaprezentujemy także wyjątkową Legendę pomezańską, która jest jednym z najważniejszych źródeł dotyczących jego życia i męczeństwa.
Na zakończenie zajęć przyjrzymy się, jak wyglądał kult św. Wojciecha w europejskiej historiografii wieków średnich, omawiając jego znaczenie i ewolucję na przestrzeni wieków. Dzięki temu uczestnicy będą mogli lepiej zrozumieć, jak św. Wojciech stał się jedną z kluczowych postaci w dziejach chrześcijaństwa i jakie jest jego dziedzictwo w dzisiejszych czasach.
Zapraszamy do uczestnictwa w tych fascynujących zajęciach, które nie tylko poszerzą wiedzę historyczną, ale także pozwolą na głębsze zrozumienie roli św. Wojciecha w kształtowaniu się tożsamości chrześcijańskiej Europy.
W październiku elementem tych zajęć jest wizyta z przewodnikiem na nowej wystawie w podziemiach kościoła Św. Wojciecha na Rynku Głównym.