Muzeum Archeologiczne w Krakowie zaprasza na fascynujące warsztaty dla dzieci, które będą dobrą okazją do odkrywania odległej przeszłości przez zabawę.
Wystarczy wybrać menu!
GMACH GŁÓWNY ul. Poselska 3
Słowianie, którzy przywędrowali ze wschodu nad górną Wisłę ok. przełomu V i VI w. pozostawili po sobie niezbyt liczne ślady archeologiczne, określane jako kultura praska. Niewielkie osady zakładali blisko zbiorników wodnych. Ich zabudowę stanowiły częściowo zagłębione w ziemię półziemianki. Charakterystycznym wyrobem były garnki o es-kształtnych profilach.
Źródła pisane autorstwa arabskich podróżników opisują inny charakterystyczny element – łaźnię parową. Wynika z tego, że zwyczaj kąpieli upowszechnił się w tej części świata dzięki naszym słowiańskim przodkom.
W części warsztatowej Uczestnicy wykonują ziołowe mydełka, które następnie pakują i zabierają do domu.
Zajęcia poświęcone są najdawniejszym sposobom uzdrawiania oraz źródłom, dzięki którym możemy się z nimi zaznajomić. Choroby towarzyszyły ludzkości przez wieki – jedne przez tysiąclecia, inne pojawiały się na krótko. Jak ludzie dawniej radzili sobie z leczeniem? Kiedy poznano właściwości ziół i ich stosowanie? Gdzie możemy szukać korzeni medycyny? Te pytania zadawane są od wieków, ale czy znamy już na nie odpowiedź?
W trakcie warsztatów Uczestnicy zapoznają się z ziołami wykorzystywanymi przez naszych przodków w lecznictwie, ale również w kuchni i kosmetyce. Poznają bliżej ich wygląd, specyfikę i działanie. Dodatkowo każdy stworzy własną mieszankę z naturalnych składników w oparciu o przygotowane przez nas receptury.
Od zarania dziejów człowiek żył w świecie pełnym zwierząt. Walczył z nimi i polował na nie, zdobywając dzięki temu pożywienie i surowce do wyrobu narzędzi czy odzieży. Najsprawniejsi myśliwi stawali się przywódcami grup, a sceny polowań tematem najstarszych malowideł.
Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się, na jakie zwierzęta polowano w epoce lodowcowej, z jakich roślin korzystano i jak wyglądało ówczesne „menu”. W części warsztatowej każdy Uczestnik będzie mógł wcielić się w paleolitycznego myśliwego i rozpoznać tropy zwierząt zostawiane przez poznane w czasie zajęć zwierzęta.
Na zakończenie spotkania Uczestnicy zwiedzą wystawę „Wielkie ssaki epoki lodowcowej”, na której zobaczą pozostałości szkieletów zwierząt żyjących w plejstocenie np.: kości słonia leśnego, mamuta czy niedźwiedzia jaskiniowego.
W starożytności, kiedy jeszcze nie było Internetu, telewizji i telefonów, a nawet kina Grecy posługiwali się magią słowa. Spotykali się wieczorami i opowiadali różne historie tak pięknie, że samymi tylko słowami potrafili oczarować słuchaczy: wywołać beztroski śmiech, przyjemny dreszczyk strachu czy głębokie wzruszenie.
Opowieści starożytnych Greków nazywamy mitami, a ich zbiór mitologią. Z początku Grecy przechowywali te opowieści tylko w pamięci później, kiedy poznali pismo, mity trafiły na karty dziejów w słowie pisanym. W ten sposób ich religia przetrwała tysiące lat i możemy ją nadal poznawać.
Podczas zajęć zaprezentujemy najważniejsze wierzenia starożytnych Greków oraz postaramy się przybliżyć słuchaczom główne bóstwa z panteonu olimpijskiego. Lekcja składa się z prezentacji multimedialnej oraz warsztatów.
Dla dzieci w wieku od 8 do 14 lat.
Liczba miejsc ograniczona. Wymagana rezerwacja tel. 12 422 71 00 wew. 3.
Wstęp na warsztaty – 12 zł od osoby
ODDZIAŁ NOWA HUTA - BRANICE, ul. Sasanek 2A
Oprowadzanie przez przewodnika, projekcja multimedialna dotycząca historii założenia dworsko-parkowego w Branicach.
– 5 czerwca (poniedziałek) – godz. 12.00 – 14.00
– 12 czerwca (poniedziałek) – godz. 12.00 – 14.00
– 19 czerwca (poniedziałek) – godz. 12.00 – 14.00
– 26 czerwca (poniedziałek) – godz. 12.00 – 14.00
Spotkania bezpłatne
Obowiązują zapisy – max. 15 osób w grupie
Rezerwacja – tel. 12 640 80 60