Muzeum Archeologiczne w Krakowie
zaprasza do wzięcia udziału w
Małopolskim Festiwalu Innowacji 2017
Program wydarzeń w ramach MFI 2017 w Muzeum Archeologicznym w Krakowie:
I. 21.05.2016 (niedziela) godz. 13.00-13.30
Tytuł: Pra-innowacje: dwunożność – "innowacja" w antropogenezie
Dwunożność – pierwsza istotna "innowacja" w linii ewolucyjnej, prowadzącej do powstania współczesnego człowieka. Jakie były jej konsekwencje?
Wykład wprowadzający, poświęcony dwunożności – pierwszej istotnej "innowacji" ewolucyjnej, w linii ewolucyjnej, prowadzącej do powstania współczesnego człowieka. W trakcie 30-minutowej prezentacji omówimy najwcześniejsze znaleziska wczesnych form ludzkich i ich ewolucję, pokazaną na tle zmieniającego się środowiska naturalnego. Przedstawione zostaną koncepcje dotyczące genezy dwunożności oraz konsekwencje wynikające z pionizacji ciała. Uczestnicy wykładu prześledzą drogę ewolucyjną prowadzącą od najstarszych hominidów do człowieka współczesnego. Wykład przeznaczony dla osób dorosłych.
Rejestracja: udział nie wymaga rejestracji
Miejsce: Muzeum Archeologiczne w Krakowie, ul. Poselska 3, sala konferencyjna (nr 17)
II. 21.05.2016 (niedziela) godz. 13.30-14.15
Tytuł: Pra-innowacje: pięściaki i rozłupce
Pierwsza wielka innowacja technologiczna miała miejsce ok. 1,5 mln lat temu, gdy człowiek "wynalazł" specyficzną dwustronną technologię produkcji narzędzi – pięściaków i rozłupców. Na czym polegała ta zmiana, jak zmieniały się pięściaki?
Drugi wykład i towarzysząca mu ekspozycja, poświęcony będzie narzędziom wytwarzanym przez najstarsze formy człowieka. Omówione zostaną pierwsze techniki wytwarzania narzędzi kamiennych i zmiana technologiczna – ówczesna innowacja, która doprowadziła do powstania pięściaków. Przedstawiona zostanie zmienność form bifacjalnych w czasie i na różnych terenach oraz sposoby analizy takich zabytków. Omówimy przejście od techniki otoczakowej do techniki bifacjalnej, rozprzestrzenianie się pięściaków w Afryce i Europie i ich zmienność w czasie od ok. 1,5 mln do 40 tys. lat temu. Wykładowi towarzyszyć będzie pokaz-ekspozycja pięściaków z południowej Afryki i z okolic Krakowa. Niektóre zabytki będzie można wziąć do ręki. Celem wykładu-ekspozycji jest pokazanie pierwszej innowacji technologicznej w dziejach człowieka. Wykład przeznaczony będzie dla osób dorosłych.
Rejestracja: udział nie wymaga rejestracji
Miejsce: Muzeum Archeologiczne w Krakowie, ul. Poselska 3, sala konferencyjna (nr 17)
III. 21.05.2016 (niedziela) godz. 14.15-15.00
Tytuł: Pra-innowacje: buławy
Brązowe i żelazne buławy pełniły funkcję nie tylko narzędzi, ale i insygniów władzy. Jak je wytwarzano, kto ich używał?
Trzeci wykład i towarzysząca mu ekspozycja, poświęcony będzie metalowym buławom pełniącym funkcję nie tylko narzędzia, ale i przedmiotów będących insygniami władzy. Omówimy techniki wytwarzania, zdobienia buław, sposobów ich wykorzystywania w oparciu o bogaty materiał ikonograficzny. Wykładowi towarzyszyć będzie ekspozycja przykładowych buław z terenu Małopolski i Europy środkowej. Wykład przeznaczony jest dla osób dorosłych.
Rejestracja: udział nie wymaga rejestracji
Miejsce: Muzeum Archeologiczne w Krakowie, ul. Poselska 3, sala konferencyjna (nr 17)
Szczegółowy program Małopolskiego Festiwalu Innowacji 2017 znajdą Państwo na stronie: www.festiwalinnowacji.malopolska.pl
Zapraszamy!