Z radością informujemy, że jeden z etapów trwającego w naszym budynku remontu centralnego ogrzewania dobiegł końca i od 28 września udostępniona zostanie ponownie dla zwiedzających wystawa „Dzieje najstarsze i stare gmachu Muzeum Archeologicznego w Krakowie”.
Wystawa prezentowana jest w podziemiach naszego budynku. Opowiada o dziejach miejsca od okresu wczesnego średniowiecza (IX-XIII w.), aż do połowy XX wieku, gdy wprowadziło się tutaj nasze Muzeum. Na wystawie zaprezentowano oryginalne zabytki, fotografie, mapy oraz plansze. Znajdują się tu oryginalne elementy architektury militarnej – masywny fragment średniowiecznego, kamiennego muru otaczającego miasto, a także cela śmierci z czasów II wojny światowej.
Skrywają je piwnice XVII-wiecznego budynku klasztornego karmelitów bosych, do którego przylegał kościół pod wezwaniem św. Michała i Józefa. Wkrótce po trzecim rozbiorze Polski Austriacy zamienili klasztor na więzienie i sąd. Pod koniec wieku XIX kościół wyburzono, a na jego miejscu wzniesiono nowy budynek sądu. Wiele cennych przedmiotów z wyposażenia rozebranego kościoła znajduje się dziś w innych krakowskich kościołach, są to m.in. ołtarze, epitafia czy nagrobki możnowładców.
Przez więzienie, które zyskało miano „świętego Michała”, przeszło wielu polskich patriotów XIX i XX wieku. Oprócz zdarzeń dramatycznych, które miały tu miejsce i wspominane są w treści wystawy, bywały też inne. Przetrzymywany w jednej celi z pospolitym złodziejaszkiem z Chochołowa literat, Michał Bałucki, opisał tęsknotę górala za wolnością w wierszu „Dla chleba”, który często rozlega się przy biesiadnym stole słowami „Góralu czy ci nie żal”.
W latach 50-tych i 60-tych XX w. przeprowadzono generalny remont powięziennej ruiny i budynek stał się siedzibą naszego Muzeum.
Scenariusz wystawy: Anna Tyniec (Kierownik Działu Archeologii Średniowiecza i Czasów Nowożytnych)
Aranżacja plastyczna: Marek Grosse
Więcej informacji na temat wystawy oraz historii Muzeum znajdziecie tutaj:
www.ma.krakow.pl/tour/dzieje-najstarsze-i-stare-mak/
www.ma.krakow.pl/muzeum/historia-muzeum-2/
www.ma.krakow.pl/muzeum/budynek/gmach-glowny-historia-budynku-przy-ul-senackiej/
www.youtube.com/watch?v=qZms4FJzpNY
Wystawa „Dzieje najstarsze i stare gmachu Muzeum Archeologicznego w Krakowie”, Muzeum Archeologiczne w Krakowie, ul. Poselska 3.
Czynna: poniedziałek, środa i piątek: godz. 9:00 – 15:00, wtorek, czwartek: godz. 9:00 – 18:00, niedziela: 11:00 – 16:00.
Bilety: 4 zł normalny, 3 zł ulgowy.
W razie pytań prosimy o kontakt z Dziełem Edukacji Archeologicznej i Wystaw, nr tel.: 12 422 75 60 wew. 143, e-mail rezerwacja.archeolog@gmail.com.
Zapraszamy!
I.Szczepańska
Przypominamy!
Obecnie na terenie budynku Muzeum Archeologicznego w Krakowie (główny gmach przy ul. Poselskiej 3) nadal trwają prace remontowe centralnego ogrzewania. Z tego powodu wystawy: „Pradzieje i wczesne średniowiecze Małopolski”, „Bogowie starożytnego Egiptu”, i „Peruwiańskie Zbiory Władysława Klugera” są NIECZYNNE. O ponownym otwarciu kolejnych ekspozycji będziemy Państwa informować na naszej stronie internetowej www.ma.krakow.pl oraz profilu na FB www.facebook.com/MAKmuzeum/
Zdjęcia:
Wystawa „Dzieje najstarsze i stare gmachu Muzeum Archeologicznego w Krakowie”, Fot. I. Szczepańska
—Piętnaście kolorowych zdjęć; pokazane plansze opowiadające o początkach miasta Krakowa oraz o historii muzeum (klasztor, więzienie). Widoczne elementy architektoniczne: średniowieczny mur, cele więzienne wraz z wyposażeniem (m.in. drzwi i kajdany). W szklanych gablotach zabytki z okresu średniowiecza, w tym naczynia i przedmioty kościane.—