OFERTA WARSZTATÓW I LEKCJI DLA DWÓCH LOKALIZACJI:
GMACH GŁÓWNY MUZEUM (ul. Poselska 3) oraz ODDZIAŁ NOWA HUTA – BRANICE (ul. Sasanek 2A)
Po wyborze zajęć, prosimy o upewnienie się w której lokalizacji odbywają się zarezerwowane dla Państwa zajęcia.
Rezerwacje prosimy kierować na adres rezerwacjegrupy@ma.krakow.pl lub ☎️ tel. (12) 422 71 00, wew. 3 (w godzinach 9:00-15:00)
Czas trwania warsztatów ok. 90 min.
Bez papieru, sprayów i drukarek 3D. Bez ekranów, tabletów i cyfrowych rysików. Pierwsi artyści sięgali po węgiel, ochrę i naturalne barwniki, malując na skalnych ścianach i żłobiąc wzory w zwierzęcych kościach, tworząc sztukę, która przetrwała tysiące lat. Zostawili po sobie malowidła pełne zwierząt, barw, znaków i tajemniczych symboli, których znaczenia wciąż nie potrafimy często w pełni odczytać. Czy miały przekazywać wiedzę o świecie i codziennym życiu? A może były formą międzypokoleniowej komunikacji i sposobem na utrwalanie wspomnień, doświadczeń i wierzeń w świecie bez pisma?
Podczas zajęć uczestnicy przyjrzą się prehistorycznej sztuce z bliska i dowiedzą się, jak tworzono ją w zamierzchłych czasach, gdy po terenach dzisiejszej Małopolski wciąż biegały mamuty. Na koniec, inspirując się dawnymi motywami i technikami, ozdobią własne kamienie i ułożą z nich narracyjne kompozycje, nadając im zupełnie nowe, współczesne znaczenia.
Podstawa programowa: edukacja polonistyczna: 1.2, 1.5; 2.3, 2.5.; edukacja społeczna: 1.7, 1.9; 2.6; edukacja przyrodnicza: 3.1.; edukacja plastyczna: 1.1, 2.1, 3.1.; edukacja techniczna: 1.1, 2.4
Czy zastanawialiście się, kto oprócz mamutów włochatych przemierzał „mamuci step” i na jakie gatunki polowali prehistoryczni myśliwi? Które gatunki zwierząt przetrwały do naszych czasów? Celem zajęć jest przybliżenie fascynującej fauny zamieszkującej tereny Małopolski w odległej przeszłości. Opowiemy zarówno o wielkich ssakach, takich jak mamuty czy nosorożce włochate, jak i o gatunkach hodowanych przez pierwszych rolników.
Uczestnicy będą mogli zapoznać się z najpiękniejszymi legendami miasta dawnych królów i przenieść się w czasie do początków państwa polskiego. Zajęcia te są wstępem do zgłębiania rodzimych dziejów. Mają na celu promowanie lokalnej kultury i historii oraz poszerzenie wiadomości o miejscu, w którym się żyje i dorasta.
Najmłodsi dowiedzą się m.in., dlaczego wzniesiono kopiec Kraka, kim był św. Wojciech, kogo Wierzynek zaprosił na swoją słynną ucztę, skąd się wziął smok na Wawelu i wiele, wiele innych rzeczy…
Omówimy również małą, niepozorną świątynię stojącą od dawien dawna na Rynku Głównym w Krakowie. Wiecie, o jakiej budowli mowa? To kościół św. Wojciecha. Jest to jeden z najstarszych budynków sakralnych w Krakowie. Wzniesiono go około 1000 roku, a więc krótko po męczeńskiej śmierci i kanonizacji św. Wojciecha. Więcej tajemnic zdradzimy na zajęciach…
Chcecie wiedzieć jak naprawdę wygląda praca archeologa? Świetnie się składa – z przyjemnością opowiemy Wam o tajnikach naszej profesji.
W starożytnych czasach, kiedy jeszcze nie było książek, Internetu, telewizji i telefonów, a nawet kina, ludzie posługiwali się magią słowa. Spotykali się wieczorami i opowiadali sobie różne historie, a opowiadali tak pięknie, że samymi tylko słowami potrafili oczarować słuchaczy, wywołać beztroski śmiech, przyjemny dreszczyk strachu i głębokie wzruszenie.
Opowieści starożytnych o bóstwach i istotach nadprzyrodzonych nazywamy mitami, a ich zbiór to mitologia. Mit znaczy mniej więcej tyle co opowieść. Ale nie jest to zwyczajna opowieść – mit mówi o sprawach naprawdę ważnych i tajemniczych: o bogach, o początku świata, o pojawieniu się pierwszego człowieka. Stara się wyjaśnić rzeczy, które zawsze fascynowały ludzi: co stanie się z nami po śmierci? Gdzie mieszka bóg? Kiedy powstał świat?
Na zajęciach poznamy najciekawsze mity starożytnych, odkryjemy ich ukryte znaczenia i dowiemy się, czy niektóre z tych opowieści przetrwały do dziś.
Od zarania dziejów, ludzie w rozmaity sposób troszczyli się o swoich zmarłych. Grzebali ciała w grobowcach, przybierających różne formy np. kurhanów czy piramid. Pochówki i wyposażenie grobów często są dla badaczy prawdziwą kopalnią informacji o życiu i codzienności ludzi zmarłych przed wiekami. Podczas prezentacji będziemy zgłębiać wiedzę na temat tajników pochówków od czasów pradziejowych po czasy średniowieczne. Dowiemy się również jak robiono mumie nie tylko w Egipcie! Po prezentacji i zwiedzaniu ekspozycji na uczestników zajęć czeka również część warsztatowa.
– skrócona ścieżka zwiedzania
– małe grupy – max. 15 osób
Czas spotkania i koszt ustalany indywidualnie
Lekcje to oprowadzanie po wystawie „PRADZIEJE I ŚREDNIOWIECZE MAŁOPOLSKI”
Rezerwacje prosimy kierować na adres rezerwacjegrupy@ma.krakow.pl lub tel. (12) 422 71 00, wew. 3 (w godzinach 9-15)
Czas trwania ok. 70 min.
Zajęcia są dostosowywane do wieku uczestników.
W szczególnych przypadkach jest możliwość zwrócenia się z prośbą o uczestnictwo w zajęciach na podstawie biletu promocyjnego mak@ma.krakow.pl
Zapraszamy do rezerwacji pod numerem telefonu (12) 640 80 60
Zajęcia są adresowane do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Warsztaty mają formę zabawy, podczas której uczniowie przyswajają wiedzę z zakresu historii oraz archeologii. Zajęcia odbywają się według scenariusza:
wizyta w zamku księcia – zwiedzanie renesansowej rezydencji obronnej oraz ekspozycji
wykop archeologiczny – uczestnictwo w zaimprowizowanych badaniach wykopaliskowych
zajęcia ceramiczne – uczestnictwo w warsztatach, podczas których uczestnicy lepią małe formy z gliny tj.: paciorki, zawieszki, figurki
Zajęcia w Akademii będą prowadzone w okresie wczesnowiosennym, późnojesiennym i zimowym. Przeznaczone są dla dzieci w wieku 9-12 lat i mają na celu przybliżenie pracy skryby-zakonnika przepisującego ręcznie księgi. Uczestnicy po krótkim wprowadzeniu otrzymają gęsie pióra i na podstawie przygotowanych wzorów będą kreślić i zdobić średniowieczne litery, słowa i zdania.
Głównym zadaniem zajęć, dla dzieci w wieku 9-12 lat, będzie przybliżenie uczestnikom rzymskiej sztuki dekorowania podłóg oraz ścian małymi, kolorowymi kamieniami, szkłem bądź fragmentami ceramik. W trakcie trwania warsztatów uczestnicy dowiedzą się czym są mozaiki, do czego służyły i jak wyglądały. Dzieci będą pracować na zainscenizowanych wykopaliskach oraz projektować i układać mozaiki według własnego pomysłu.
Cele główne zajęć:
Ceny obowiązujące od 01 stycznia 2024 roku :
Indywidualny bilet warsztatowy na zajęcia w czasie zimowych ferii oraz wakacji: