Ferie 2024 w Muzeum Archeologicznym
13 luty oraz 20 luty(wtorki)
Od zarania dziejów niemal wszystkie kultury uważały, że o zmarłych należy dbać i opracowały wiele sposobów, żeby ich ciała godnie pochować, zabezpieczyć lub z szacunkiem usunąć. Te zajęcia opowiadają o niesamowitych odkryciach dokonanych przez naukowców i odsłaniają wiele sekretów zmarłych. Podczas prezentacji będziemy zgłębiać wiedzę na temat tajników pochówków od czasów pradziejowych po średniowiecze. Dowiemy się również jak robiono mumie nie tylko w Egipcie!
Wierzenia dawnych ludów są fascynujące, choć niekiedy mogą wydać się skomplikowane. Podczas spotkania edukatorzy przedstawią najważniejsze bóstwa czczone w Egipcie, Grecji i Rzymie. Po prezentacji multimedialnej, uczestnicy wezmą udział w warsztatach, które ułatwią zapamiętanie przedstawicieli dawnych panteonów.
14 luty oraz 21 luty (środy)
Zajęcia wprowadzają w tajniki ceramiki pradziejowej. Uczestnicy poznają najstarsze metody wykonywania i wypału naczyń, dowiedzą się czym była domieszka oraz zobaczą efekty wypału naczyń metodą znaną w młodszej epoce kamienia. Zdobytą wiedzę uczestnicy wykorzystają podczas części warsztatowej, wykonując własne gliniane naczynia.
Na zajęciach zajmiemy się fascynującym tematem narodzin sztuki w epoce kamienia. Razem poznamy malowidła na ścianach jaskiń oraz sztukę figuralną i dowiemy się jak ludzie eksperymentowali z pierwszymi formami wyrazu artystycznego. Odkryjemy skąd najstarsi artyści czerpali inspiracje i jakie idee kierowały nimi w procesie tworzenia sztuki. To spotkanie pozwoli nam zrozumieć jak ludzie zaczęli wyrażać się poprzez sztukę i ukaże nam kreatywność wczesnych społeczności ludzkich..
15 luty oraz 23 luty (czwartki)
Między rzekami Tygrys i Eufrat, w starożytności kwitła kultura i sztuka. Sumerowie i ich następcy m.in. Asyryjczycy i Babilończycy pozostawili po sobie dziedzictwo, z którego czerpiemy do dziś. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się jak wyglądało życie codzienne mieszkańców Mezopotamii i ich najważniejsze osiągnięcia naukowe jak i artystyczne, utrwalone zarówno na glinianych tabliczkach, jak i na kamiennych płytach. W części warsztatowej wcielą się w starożytnego rytownika, przygotowując pamiątkową płytkę zdobioną bliskowschodnimi motywami.
Starożytni Egipcjanie zasłynęli jako twórcy imponujących grobowców i rozbudowanego systemu wierzeń, co nie oznacza, że nie przywiązywali wagi do życia doczesnego. Wręcz przeciwnie, Egipcjanie bardzo dbali o swoje zdrowie a w przypadku chorób podejmowali próby ich leczenia, o czym dowiadujemy się choćby z treści zachowanych papirusów. Tam gdzie medycyna okazywała się bezradna, odwoływano się do magii i rozmaitych rytuałów, które niekiedy uważano za zamiennik profesjonalnej opieki zdrowotnej. Trwałym śladem po tych przekonaniach są licznie odnajdywane amulety. Podczas zajęć opowiemy o najważniejszych osiągnięciach tamtejszej medycyny i informacjach, jakich dostarczają badania egipskich mumii.
16 luty oraz 23 luty (piątki)
Zapraszamy najmłodszych odkrywców do fascynującej przygody w Egipcie! Nasze zajęcia skupią się na badaniach wykopaliskowych, podczas których uczestnicy będą mieli szansę poznać tajemniczy, starożytny Egipt.
Podczas warsztatów dzieci dowiedzą się, jak archeolodzy prowadzą wykopaliska i jakie tajemnice skrywają zabytki starożytnego Egiptu. Co więcej, sami będą mogli wcielić się w rolę badacza i odkopać wiernie wykonane kopie antycznych skarbów. Na zakończenie zajęć każdy uczestnik będzie mógł zabrać ze sobą wyjątkową pamiątkę – odkrytą przez siebie replikę zabytku. To niezwykłe doświadczenie połączy zabawę z nauką, otwierając przed dziećmi drzwi do fascynującego świata starożytności.
Zapisz swoje dziecko na wyjątkowe zajęcia, podczas których historia staje się prawdziwą przygodą.
Zajęcia mają na celu poznanie zwierząt żyjących w epoce kamienia od ok. 70000 p.n.e. do 5300 p.n.e. na terenie Małopolski. Uczestnicy dowiedzą się, które gatunki zwierząt wymarły, a które przetrwały do dnia dzisiejszego; czym współczesne osobniki różnią się od swoich pradziejowych kuzynów oraz poznają ciekawostki związane z ich naturalnym środowiskiem. W części praktycznej uczestnicy ulepią z gliny figurki wybranych zwierząt. Na zakończenie otrzymają karty pracy, dzięki którym będą mogli sprawdzić swoją wiedzę.